12 Kasım 2018 15:47

Cinsel istismar sanıklarının tutuksuz yargılanmasına isyan etti

Antalya'da 16 yaşındaki N.S.K., cinsel istismara uğrayan sanıkların tutuksuz yargılanmasına tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Antalya'da amca çocukları Caner ve Erdoğan B.'nin cinsel istismarına uğrayan N.S.K. (16), sanıkların tutuksuz yargılanmasına tepki gösterdi.

Olay, geçen yıl Antalya'da meydana geldi. İddiaya göre; Caner B., N.S.K.'ye, Antalya'da üvey babasının evinde cinsel istismarda bulundu. N.S.K. şikayetçi olmadı. Defalarca cinsel istismara uğrayan N.S.K , bir süre sonra ayrıldığı Caner B.'nin, amcaoğlu Erdoğan B. ile tanıştı. Erdoğan B. de cinsel istismarda bulundu. N.S.K., çok sayıda ilaç içerek intihara teşebbüs etti. N.S.K'nın hastane polisine ifade vermesinin ardından yaşananlardan haberdar olan baba Ö.K., kızına bunu yapanlardan şikayetçi oldu. Gözaltına alınıp adliyeye sevk edilen Caner B. ile Erdoğan B., tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

SANIKLAR AYRI AYRI MAHKEMELERDE YARGILANIYOR

Antalya 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Caner B., ilk duruşmada tutuklanmayınca ailenin avukatı itiraz dilekçesi yazdı. Dilekçede, mağdurun sanığın istismarına uğradığı belirtilerek, N.S.K'nın şikayetini önlemek için sanık tarafından evlenme vaadinde bulunulduğuna dikkat çekildi. Ancak yapılan itiraz mahkeme tarafından reddedildi. Mahkeme, duruşmayı erteledi.

BABA SANIKLARIN CEZALANDIRILMASINI İSTEDİ

Antalya 5'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ilk duruşmaya çıkan Erdoğan B. ise suçlamaları kabul etmedi. Baba Ö.K. sanığın en ağır şekilde cezalandırılmasını isterken, N.S.K. yaşadığı şokun etkisiyle duruşmada ifade veremedi. Mahkeme heyeti, sanık Erdoğan B.'yi reşit olmayanla cinsel ilişki suçundan önce 2 yıl hapse, ardından takdir indiriminde bulunarak cezayı 1 yıl 8 aya düşürdü. Mahkeme heyeti bu cezayı da 5 yıl suç işlememek kaydıyla erteledi. 

AVUKAT KARARA İSYAN ETTİ

Duruşma sonrası açıklama yapan ailenin avukatı Ertan Sirkeci, verilen kararı hayretle izlediklerini belirterek, “Kanunda her şey net ve açık. Bir kişi cinsel ilişkide eşine karşı bile zorlayıcı olamaz. Nitekim bu kişiler mağdura istismarda bulunduktan sonra yalan ve tehditle olayı örtbas etmek istemişlerdir. Mağdur kızımız intihara teşebbüs etmeseydi belki de bu olay ortaya çıkmayacaktı. Biz sanıkların tutuklu yargılanmasını ve cezalandırılmasını istiyoruz. Davayı temyiz edeceğiz" dedi. Davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı avukatları da karara itiraz edeceklerini kaydetti.

Caner ve Erdoğan B.'nin kendisine cinsel istismarda bulunmasından, Rıza A.'nın ise kendisini tehdit etmesi ve ardından intihara sürüklemesinin dolayı şikayetçi olduğunu söyleyen N.S.K ile baba Ö.K., sanıkların cezalandırılmasını istedi. Rıza A. hakkındaki soruşturmanın ise halen sürdüğü belirtildi. (Antalya/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Kriz sürecinde işçilerin birbirine düşmesi büyük tehlike’

SONRAKİ HABER

Kayseri’deki Ermeni kilisesi defineciler tarafından talan edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...