12 Kasım 2018 16:47

Keşif yaptırılmadan reddedilen davanın keşfi yapıldı

MTA’nın Fatsa ve Ünye sınırları içerisinde yer alan sondaj projesine karşı açılan davanın bilirkişi keşfi yapıldı.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

MTA’nın Fatsa ve Ünye sınırları içerisinde yer alan Gökçe, Kodalı, Yalaklar mahallelerini kapsayan sondaj projesine karşı açılan davanın bilirkişi keşfi yapıldı.

793 hektarlık alan içinde 2 adet sondaj noktasında maden arama için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının verdiği ruhsatın iptali istemiyle iki yıl önce dava açılmıştı. İçlerinde Ordu Çevre Derneği üyeleri ve derneğin başkan yardımcısı Eren Atasoy’un da bulunduğu, yörede yaşayan 50 kişinin açtığı dava, geçtiğimiz yıl Ordu İdare Mahkemesi tarafından keşif ve bilirkişi incelemesi yaptırılmadan reddedildi. Avukat Alp Tekin Ocak tarafından Samsun İdare Mahkemesine yapılan başvuru sonucu, mahkeme keşif yapılmasına karar verdi.

ALTIN MADENİ DERS OLDU

Keşfe katılan davacılardan Eren Atasoy, mahallelerinin hemen yanında bir maden şirketi tarafından altın çıkarılıp aynı yerdeki havuzlarda siyanürle ayrıştırıldığını, bu ocağın zaten kendilerini huzursuz ettiğini ve zamanında MTA’nın sondaj çalışması yapıp maden ararken dava açmadıklarına pişman olduklarını söyledi.

Eren Atasoy “Bu proje dışında MTA’nın aynı bölgede beş adet sondaj projesi daha var. Yeterli maden bulunduğunda, bizden buraları terk etmemiz istenecek. Biz burada tarım yapıyoruz, hayvancılık yapıyoruz; ürettiğimiz fındıkla ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz. Bizim burada tarihimiz var, sosyal yaşamımız var, kültürümüz var. Ormanlarımızı, derelerimizi, yaban hayatını, toprağımızı savunuyoruz. MTA ise burayı sadece maden alanı olarak görüyor” dedi.

BİR İZİNLE İSTEDİKLERİ KADAR SONDAJ

Alınan tek bir izinle birden çok kez sondaj çalışması yapılmasına da tepki gösteren Eren Atasoy, “MTA’nın mühendisleri bir sondaj noktası açtı. 17 metre kazıp bir şey bulamadıkları için diğer sondaj noktasını da açmayacaklarını söylediler. Ancak, ellerindeki izinin 7 yıl geçerli olduğunu, projedeki iki nokta dışında istedikleri kadar sondaj açabileceklerini de ifade ettiler. İster devlet kurumu olsun, ister şirketler olsun burada bir tane daha maden ocağı açılmaması için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi. (Ordu/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

PEN Türkiye: Gazetecilerin hapsedilmesi kabul edilemez

SONRAKİ HABER

Çınar’da kaybolan 8 yaşındaki çocuk yaralı halde bulundu; hastanede hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...