12 Kasım 2018 16:35

Finlandiya’da 100 bin çocuk yoksulluk içinde yaşıyor

Finlandiya’da yaklaşık 100 bin çocuk yoksulluk içerisinde yaşıyor ve toplumdan dışlanma riskiyle yüz yüze.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Murat KUSEYRİ

Finlandiya’da Çocuk Esirgeme Kurumu, 100 bin çocuğun yoksulluk içinde yaşadığını ve toplumundan tamamen dışlanma riski ile karşı karşıya kaldıklarını söyledi.

Yazılı bir açıklama yapan Finlandiya Çocuk Esirgeme Kurumu yöneticilerinden Marja Puhakka, “Yardım için yapılan başvurularda artış var ve çok sayıda çocuklu ailenin uzun süreli yardıma ithiyacı olduğunu fark ettik. Örneğin hastalık uzun süreli işsizliğe ve yoksulluğa yol açabiliyor” dedi.

Açıklamada, çocuklu yoksul aileler arasında göçmenlerin çoğunluğu oluşturduğu belirtiliyor. Fince bilmemenin ekonomik sorunlar ve dışlanmaya zemin hazırladığı değerlendirmesi yapılıyor. Kejijervi yerleşim biriminde çalışma yürüten Çocuk Esirgeme Kurumu’nun Başkanı Saara Kujanpee, Hbl gazetesine “Yalnız yaşayanlar için hastalık, işsizlik ve yaşam tarzı yardım için başvurunun nedenleri. Bize başvuranlar daha önceden başka alternatifleri de denemiş” dedi.

Çocuk Esirgeme Kurumuna göre hükümetin izlediği tasarruf politikası ve bazı durumlarda çocuk yardımlarının dondurulması özellikle dar gelirli çocuklu aileleri olumsuz etkiledi.

Yoksulluk nedeniyle bazı çocukların mobbinge uğradıklarını ve yalnız bırakıldıklarını söyleyen Çocuk Esirgeme Kurumu’nun Program Şefi Riitta Hyytinen de, “Yerleşim yerleri gelir farklılıklarına göre şekilleniyor ve yoksul çocukların sosyal ilişkileri azalıyor. Çok sayıda çocuk yoksulluğu ailelerinden miras olarak devralıyor” şeklinde konuştu.

Çocuk Esirgeme Kurumu’nun Ağustos ayında gerçekleştirdiği bir anketin sonuçları ailelerin ekonomik gelirlerinin 13-17 yaş gurubundaki çocukların yüzde 17’sinin derslere devam etmelerini olumsuz etkilediğini göstermişti.

Yoksul ailelerin çocuklarından yüzde 70’i mobbing ve dışlanmaya uğradıklarını söylemişti. Çocuk Esirgeme Kurumu’nun tahminlerine göre Finlandiya’da çocukların yüzde 15’ine tekabül eden 100 bin civarında çocuk yoksulluk içinde yaşıyor.

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Hakkarililer, Leyla Güven’e destek için açlık grevine hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Mimarlar Odası Denizli Şube Başkanı Alayont: Tarihi taş binalara sahip çıkılmalı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...