12 Kasım 2018 15:51

‘Hükümet vergi cenneti ülkelerin listesini yayınlasın’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, yüksek faizli kaynak arayışına giren hükümete vergi cennetlerinin listesini yayınlama çağrısı yaptı.

Fotoğraf: Tamer Arda Erşin

Paylaş

Vergi cenneti ülkelerde yerleşik olan veya faaliyette bulunan kurumlara yapılan her türlü ödemeler üzerinden, yasa gereği yüzde 30 oranında vergi kesintisi yapılması gerekirken Bakanlar Kurulu’nun 12 yıldır vergi cenneti ülkeleri ilan etmedi. Böylece devlet milyarlarca liralık vergi geliri kaybı yaşadı.

Ekonomik krizin tüm ağırlığıyla bütün sektörlere ve halkın üzerine çöktüğü bu günlerde her yerden kaynak arayışına giren hükümetin aklına nedense bu ülkelerin listesini yayınlamak gibi bir fikrin gelmediğini dile getiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu şu tespiti yaptı:

“Oysa bu ülkeler ilan edilirse, buralarda yerleşik olan veya faaliyette bulunan kurumlardan milyonlarca lira vergi geliri elde edilecek. Ama hükümet ısrarla bu düzenlemeyi yapmaktan kaçınıyor ve ülkenin, dolayısıyla bu milletin milyarlarca liralık gelir kaybına neden oluyor.”

Finansal Gizlilik Endeksi’nin 2015 yılında açıklanan verilerine göre, tüm dünyada yaklaşık 21 ila 32 trilyon dolar arasındaki finansal varlığın düşük vergi ödenen ya da hiç vergi ödenmeyen bu ülkelerde tutulduğunu bildiren Erdoğdu, her yıl 1 ila 1.6 trilyon doların bu vergi cennetleri üzerinden aklandığının tahmin edildiğini söyledi.

Devletleri önemli büyüklükte vergi gelirinden de mahrum bırakan bu uygulama nedeniyle ülkelerin 1998 yılından itibaren OECD öncülüğünde vergi cennetlerine karşı uluslararası bir mücadele yürüttüğüne işaret eden Erdoğdu, ülkelerin vergi kayıpları ile vergi adaletsizliğinin önüne geçmek amacıyla bazı düzenlemeler yaptığını kaydetti.

Türkiye’nin de bu kapsamda 2006 yılında söz konusu düzenlemeyi yaptığını hatırlatan Erdoğdu şöyle devam etti:

“Vergi cenneti ülkeler, vergi sisteminin bütünlüğünü ve vergi adaletini zaafa uğrattığı gibi vergi yükünün haksız biçimde dar gelirli vatandaşların üzerine yüklenmesine neden oluyor. Büyük bir ekonomik krizin içinde bulunduğumuz şu günlerde, vergileri artırarak dar gelirli kesimi daha da ezmek yerine, bu ülkelerde iş yapan şirketlerden yasanın getirdiği vergiyi kesmek çok daha adil.”

İKTİDAR YAKINLARI MI ENGEL?

Vergi cennetlerinde genellikle, kendi ülkelerinde vergi ödemek istemeyen, yasadışı kaynaklardan sağladıkları kazançları gizleyen, kara para aklayan, şeffaflıktan korkan ve verilemeyecek bir hesabı bulunan kimselerin yatırım ve işlem yaptığını anlatan Erdoğdu, “Asıl sorgulanması gereken, ülkenin içinde bulunduğu büyük ekonomik krize rağmen hükümetin bu listeyi yayınlamayı hiç gündeme getirmemesi. Panama Papers’ta ya da Man adalarında devleti yönetenlerin yakınlarının bulunması mı bu listenin yayınlamasına engel oluyor?” diye sordu.

ŞİMDİ DEĞİLSE NE ZAMAN?

“Stagflasyon fırtınasına doğru hızla ilerleyen ülkede, kriz gelirleri eritiyor, halk krizin altında inim inim inliyor. Ki, bu etkiler yılbaşından özellikle de Mart seçimlerinden sonra daha da katlanarak ağırlaşacak” tespiti yapan Erdoğdu şu soruyu yöneltti:

“Dar gelirlileri korumak yerine kendi yandaşı yüzde 1’lik kesimi krizden korumayı hedefledikleri 2019 bütçesi ile de ortaya çıkmış olan bu hükümet, zaten geç bıraktığı vergi cenneti ülkeleri listesini şimdi ilan etmeyecek de ne zaman edecek?”

VERGİ CENNETİ NEDİR?

Küreselleşme sonucunda ülkeler arasında ilişkinin hız kazanmasıyla vergi mükelleflerinin vergiden kaçınmasını kolaylaştıran ve işlemleri gizlilik içinde yapan bazı ülkeler ortaya çıktı. Çok düşük ya da sıfır vergi oranı uygulayan ve yasadışı fonların aklanmasına olanak sağlayan bu ülkeler ‘vergi cenneti’ ya da ‘off-shore merkezleri’ olarak adlandırılıyor. (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP'den Kılıçdaroğlu-Türk görüşmesi açıklaması: Nezaket görüşmesi

SONRAKİ HABER

Birleşik Metal-İş üyesi işçiler MESS’in teklifine eylemle yanıt verdi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa