Denenmiş yolları tekrar denemekten vazgeçin

Denenmiş yolları tekrar denemekten vazgeçin

BARIŞ ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkan Vekili İdris Baluken, AKP’li Hüseyin Tanrıverdi’nin BDP’li vekillere yönelik sözlerini eleştirdi.BDP’li Baluken, “Tanrıverdi’nin açıklaması büyük bir sorumsuzluk örneğidir. Bunlar tehlikeli tartışmalar. Bunların yaşanması uzun yıllar etkisi sürecek bir sav

BARIŞ ve Demokrasi Partisi (BDP) Grup Başkan Vekili İdris Baluken, AKP’li Hüseyin Tanrıverdi’nin BDP’li vekillere yönelik sözlerini eleştirdi.
BDP’li Baluken, “Tanrıverdi’nin açıklaması büyük bir sorumsuzluk örneğidir. Bunlar tehlikeli tartışmalar. Bunların yaşanması uzun yıllar etkisi sürecek bir savaş ortamını getirecektir” açıklamasında bulundu.

‘POLİTİK DARLIK’

Baluken, AKP Hükümetinin yaşadığı politik darlık nedeniyle BDP’yi hedef gösteren bir politika izlediğini belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın söylemleri ile bu politikanın linç kampanyasına dönüştüğünü kaydetti.
Baluken, hükümetin devreye koyduğu politikanın öncüsünün Başbakan Erdoğan olduğunu, AKP genel başkan yardımcılarının da partilerinin iflasını gizlemek için bu politikanın yan ayaklarını oluşturduğunu ifade etti.

‘KÜRT SORUNUNA KATKI SAĞLAMAZ’

Tanrıverdi’nin açıklamalarını, siyaset açısından son derece tehlikeli gelişmeler olarak değerlendiren Baluken, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bir bütün olarak bakınca demokratik siyasetin yolunun kapanması veya dokunulmazlıkların kaldırılmasının hiçbir şekilde Kürt sorununa katkı sağlamayacağı ortadadır. Bu yöntem daha önce denendi.
Bu kadar can kaybı varken, sürekli cenazeler kalkarken bu tarz açıklamaların sorumsuzluk örneği olduğunu düşünüyoruz. Savaş politikalarının sorumluluğunu gizlemeye yönelik manipülasyon olduğunu düşünüyoruz. Hükümete düşen sorumluluk, can kayıplarına ilişkin politika üretmekti. Milletvekillerinin cezaevine gönderilmesi yaşanan can kayıplarını arttıracak ve etkisi uzun sürecek bir savaş ortamını getirecektir.”

‘SİYASETİN ÖNÜ AÇILMALI’

“Demokratik siyasette çözümün tıkanması durumunda ülke büyük bir krize girer” diyen Baluken, “Yapılması gereken demokratik siyasetin önünü açarak o zeminde barışçıl yöntemler ile çözüm tartışılmalıdır” değerlendirmesinde bulundu.

TANRIVERDİ NE DEDİ?

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Yerel Yönetimler Başkanı Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Belediye Başkanları Bölge Toplantısı için Antalya ziyareti sırasında şunları söyledi:
“TBMM açıldığı zaman teröre bulaşmış, terör suçu işlemiş, hangi milletvekili varsa terörle iç içe olmuş, kucaklaşmış hangi milletvekili varsa, milletvekili sıfatına bürünmüş olanlar varsa, bunların bu örtüleri kaldırılacak, yargı hesabını soracak. İnşallah kendileri de milletimizin arzu ettiği şekilde bedelini ödeyecektir.” (HABER MERKEZİ)

www.evrensel.net