12 Kasım 2018 13:40

Nazlım: Baskı ve tehditlere rağmen gazeteciliğe devam edeceğim

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan Mezopotamya Ajansı Muhabiri Deniz Nazlım, ifadesinden önce İHD'de basın toplantısı düzenledi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Hakkında gözaltı kararı çıkarılan Mezopotamya Ajansı Muhabiri Deniz Nazlım, İnsan Hakları Derneği'nde yaptığı basın toplantısının ardından ifade vermek için Ankara Adliyesine gitti. Bugüne kadar yaşadığı baskı ve tehditleri anlatan Nazlım, meslek ilkelerinden ödün vermeden gazetecilik yapmaya devam edeceğini söyledi. Nazlım, ifadesinin ardından serbest buırakıldı.

Mezopotamya Ajansı Muhabiri Deniz Nazlım hakkında aralarında Ankara Üniversitesinden ihraç edilen Cenk Yiğiter'in de bulunduğu bir soruşturma nedeniyle gözaltı kararı çıkarıldı. Polisin operasyon yaptığı sırada evde olmayan Nazlım, İnsan Hakları Genel Merkezinde (İHD) basın toplantısı düzenledi. İHD Eş Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Ankara'da bazı gazetecilere yönelik baskıların rutinleştirildiğini söyledi. Herhangi bir suçlama bulunamadığında sosyal medyada yıllar önce yapılan paylaşımların gözaltına alma gerekçesi olarak sunulduğunu belirten Türkdoğan, yasal olarak savcılığın ifadeye çağırma imkanı varken, neredeyse her durumda polisle ev baskınları yapıldığını söyledi. Deniz Nazlım'ın gizleyecek hiçbir faaliyeti olmadığını ifade eden Türkdoğan, kendisinin gazeteci olarak yaptığı her işin kamuoyu önünde olduğunu söyledi. Ayrıca savcılığın emrindeki koluk kuvvetlerini kontrol etmesi gerektiğini belirten Türkdoğan, kolluk kuvvetinin hiç kimseyi tehdit edemeyeceğini söyledi. Bunun yanı sıra gözaltına alınan kişilerin, kim olduğu belirsiz insanlar tarafından “Biz devletiz, sohbet etmek istiyoruz” diyerek muhbirlik teklif ettiğini ifade eden Türkdoğan, iktidarın muhalif kesimlere yönelik bu baskılarının sıkıyönetim dönemine ait pratikler olduğunu söyledi.

'HABER ALMA HAKKIMIZ ELİMİZDEN ALINIYOR'

HDP Adana Milletvekili Kemal Pekgöz, “Az sayıda kalan muhalif basın yayın organlarına yönelik bu baskı yöntemleriyle haber alma hakkımızı elimizden almak istiyorlar. İşsizlikle tehditle gazetecilerin aileleri de baskı altına alınıyor. Eğer ortada bir suçlama varsa soruşturma, kovuşturma yapıp yargılarsınız. Ancak Türkiye'de böyle yapılmıyor. İddianamesi hazırlanmayan birçok arkadaşımız aylardır cezaevinde. Kendilerinin sonsuza kadar iktidarda kalacaklarını zannediyorlar” dedi.

Yeni Yaşam Ankara Temsilcisi Hüseyin Aykol, yıllardır gazetecilere yönelik baskılara dikkat çekerek, gazete bürolarının dahi bombalandığını söyledi. Bugün gazeteci arkadaşlarının da bu bedeli bilerek gazetecilik yaptığını belirten Aykol, “İktidar bilmeli ki biz dışarıda olduğumuz sürece gazetecilik yapmaya devam edeceğiz” dedi.

İFADESİNİN ARDINDAN SERBEST BIRAKILDI

Mezopotamya Ajansı Muhabiri Deniz Nazlım 5 yıldır aralıksız bir şekilde gazetecilik yaptığını belirterek, “Ben hiçbir zaman mesleğimin ilkelerine ihanet etmeden, mesleğimin dışında bir iş yapmadan gazeteciliği sürdüreceğim. Beni Ankara Emniyetinde yasa dışı sorguya tabi tutan, ajansım dışında bir yerde çalışmam için tehditlerde bulunan, Çankaya İlçe Emniyet Müdürlüğünde askerlik için ifadeye gittiğimde yine yasa dışı bir şekilde sorguya tutup kendini devlet üstü kişiler olarak tanıtanlara söylüyorum. Biz çalıştığımız yerin neresi olduğunun farkındayız. Biz gazeteciyiz ve toplumun haber alma hakkını sağlamaya çalışıyoruz” dedi. Nazlım basın toplantısının ardından ifade vermek için Ankara Adliyesi'ne gitti. Savcılıktaki ifadesinin ardından Nazlım serbest buırakıldı. (Ankara/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Amsterdam’da binlerce işçi eşit haklar için yürüdü

SONRAKİ HABER

Hava ve yağmur tanrısının evi maden ocaklarının tehdidi altında

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...