12 Kasım 2018 10:40

TCDD'den Cengiz İnşaat'a 'kıyak' iddiası

TCDD'nin demiryolu hattı yapım ihalesini en düşük tekliften 109 milyon TL daha yüksek bir teklif veren Cengiz İnşaat'a verdiği ortaya çıktı.

Fotoğraf: Onur Çoban /AA

Paylaş

Sözcü yazarı Çiğdem Toker, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın  (TCDD) önemli bir ihaleyi en düşük tekliften 109 milyon TL daha pahalı teklif veren Cengiz İnşaat’a verdiğini yazdı.

Toker, “Bir dev ihale daha Cengiz'e mi” başlığıyla yayımlanan yazısında “Bol bol tasarrufun konuşulduğu bütçe takvimi işlerken, gündeme hiç gelmemiş büyük bir ihaleden söz edeceğiz. TCDD'nin 'belli istekliler arasında' yöntemiyle açtığı Diyarbakır-Mazıdağı (Mardin) Demiryolu İltisak Hattı Yapım İşi” ifadesini kullandı.

Projenin devletten pek çok teşvik aldığını ve 1.1 milyar dolarlık bir yatırım olduğunu belirten Toker, “Eylül sonundaki ihalede en düşük teklif, Ederay-İmaj- Metaleks ortaklığından geldi: 380 milyon 615 bin TL. Bu teklifi 489 milyon 637 milyon TL ile Cengiz İnşaat'ın teklifi izledi. Bir ay süren değerlendirme sonrasında, en düşük teklif geçersiz bulunmuş” bilgilerini verdi.

Toker, “Böylece gerek doğal gerek mali anlamda ülke kaynaklarının ciddi bir bölümüne hükmeden Cengiz İnşaat, gübre tesisi yatırımının değerini arttıracak demiryolu hattını da inşa edecek” diyerek TCDD’ye şu soruları sordu:

"*Hangi gerekçelerle en düşük tekliften 109 milyon TL daha pahalı teklifi kabul ettiniz?

*Kamuoyuna açıklama yapmayı düşünüyor musunuz?"  (EKONOMİ SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul merkezli 7 ilde tapu dolandırıcılığına yönelik operasyon

SONRAKİ HABER

Tüm Bel Sen İzmir Şube: Şeffaf ve katılımcı bir yöntem izleyeceğiz

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...