Eylem Ataş Meclis’teydi

Eylem Ataş Meclis’teydi

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök Ankara’da yapılan 4+4+4 eyleminde başına ve suratına copla vurulan Eylem Ataş’la birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Ankara’da gerçekleşen “4+4+4” eyleminde Eylem Ataş’ın polisin orantısız güç kullanımıyla karşı karşıya geldiğini belirten Gök, “Tü

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök Ankara’da yapılan 4+4+4 eyleminde başına ve suratına copla vurulan Eylem Ataş’la birlikte TBMM’de basın toplantısı düzenledi. Ankara’da gerçekleşen “4+4+4” eyleminde Eylem Ataş’ın polisin orantısız güç kullanımıyla karşı karşıya geldiğini belirten Gök, “Türkiye tam bir polis devleti olmuştur” dedi.

“Daha 20 yaşında bir gencimizin başına bu mu gelmeliydi?” diye soran Gök, “Aniden kafasına inen bir polis copu Eylem’in sol gözünün yüzde 80 oranda ne yazık ki görme yetisinin kaybolmasına neden oldu” dedi.

‘YÜZÜME COPLA VURDULAR’

Basın toplantısında Eylem Ataş da, “Arama noktasına geldiğimizde polisin sözlü tacizleriyle karşılaşmaya başladık. Bir tartışma başladığında yakın mesafeden yüzüme biber gazı sıkan polis, o sırada iki gözümde görme kaybolmuştu. Ben tam sersemlediğimde copu ters çevirerek ‘öldürün’ bunları tarzında ya da küfürlerle saldırarak yüzüme copla vurdular” dedi.

ATAŞ DİLEKÇE VERDİ

Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na başvuran Eylem Ataş, dilekçesinde olayı şöyle anlattı:
“Sakin ve soğukkanlı bir şekilde miting alanına girmek üzereyken polisin sözlü tacizi giderek arttı. Ortamın bir anda gerginleşmesiyle polis üzerimize saldırdı ve bizleri dağıtmaya başladı.

Polis kargaşa ortamında yakın mesafeden bana ve diğer arkadaşlara biber gazı sıktı. Özellikle şahsıma yönelik biber gazı çok yakın mesafeden sıkılmıştır. Vücudumun her yerine ve özellikle başıma ve suratıma polisin coplarla ağır saldırısı oldu. Bu saldırılar sonucunda burnumdan kan gelmeye başlayıp yere düştüm. Bu ortamdan nasıl çıktığımı hatırlamıyorum. Arkadaşlarım beni ambulansla Hacettepe Hastanesine götürdüler. Bu arada polisler Hacettepe Hastanesine gelerek doktorlara müdahale ettiler ve raporlarında darbe olmadığının belirtilmesini istediler.

Hacettepe Hastanesinden sonra görme kaybımın devam etmesi üzerine Dünya Göz Hastanesine gittik. Polisler bu hastaneye de geldiler ve muayene olmamı engellediler. Hastanede tam ikibuçuk saat gözümle ilgili hiçbir şey yapılmadan bekletildim. Dünya Göz Hastanesi’nde muayenemin yapılmaması üzerine Ulucanlar Göz Hastanesine gittik, saatler sonra burada yapılan muayenemde sol gözümde görme oranının yüzde 10’a düştüğünü belirlediler. Bilahare muayenemi yapmayan hastane ve olaya sebebiyet veren polisler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundum.” Ataş, dilekçesinde, “İnsan haklarına açıkça aykırılık teşkil eden bu olayın sorumluları hakkında gereğinin yapılması için komisyonunuza başvurmam zorunlu olmuştur” diye kaydetti. (ANKARA)

www.evrensel.net