11 Kasım 2018 22:47

Bulgaristan'da halk zamlara karşı sokakta

Bulgaristan'da yeni vergiler ve akaryakıt fiyatlarına yapılan zamları protesto eden vatandaşlar hükümetin istifasını istedi.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

Bulgaristan'da, halk getirilen yeni vergiler ve akaryakıt fiyatlarına yapılan zamları protesto için sokağa çıktı. Sofya'da başlayıp ülke geneline yayılan eylemlerde, vatandaşlar araçlarıyla sınır kapılarına giden yollarda uzun kuyruklar oluşturarak geçişleri kapatırken, eylemlerin hükümetin istifasına kadar devam edeceği belirtildi.

DHA'nın haberine göre Bulgaristan'ın Başkenti Sofya'da halk, getirilen yeni vergiler ve akaryakıt fiyatlarına yapılan zamları protesto etmek için eylemlere başladı. Kısa sürede eylemler tüm ülkeye yayıldı.

Yüksek akaryakıt fiyatları, taşıt vergilerine karşı kitlesel protestolar yapılırken, hafta sonu olması nedeniyle eylemler geniş katılımcı buldu.

Bulgaristan'dan başka ülkelere açılan sınır kapılarına giden yollarda biriken eylemciler yolları trafiğe kapatarak seslerini duyurmaya çalıştı. Protestocular Filibe, Stara Zagora, Yambol ve Burgas yakınlarındaki otoyoldaki trafiği durdurdu.

Eylemciler yılbaşından itibaren 510 leva olan asgari ücretin 750 levaya çıkmasını, asgari emekli maaşının 350 leva, hemşirenin başlangıç ​​maaşının 1200 leva olması ve doktor maaşlarının da 2000 leva olmasını istiyor. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Balıkesir'de uçak düştü iddiası

SONRAKİ HABER

Akdeniz'de 5.4 büyüklüğünde deprem

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa