11 Kasım 2018 12:51

Ücretleri ödenmeyen işçiler: Paramızı almak için gittik, darbedildik

6 aydır ücretleri ödenmediği için iş bırakıp firma yetkilileriyle görüşmeye giden işçiler, paralarının ödenmesini beklerken darbediklerini söyledi.

Fotoğraflar: MA

Paylaş

Ankara'da 6 aydır ücretleri ödenmediği için iş bırakıp, çalıştıkları inşaat firması yetkilileriyle görüşmeye giden işçiler, paralarının ödenmesini beklerken saldırıya maruz kaldıklarını söyledi. Yaralanan işçiler, firma yetkilileri hakkında şikayette bulunacaklarını açıkladı.

Ankara İncek’te bulunan Fidanlar İnşaat’ta çalışan 35 işçi, 6 aydır ücretleri ödenmeyince önceki gün iş bıraktı. İşçiler şirketin ofisine gittiklerinde hakaretlerle karşılandıklarını, buna karşılık vermeleri üzerine kargaşa çıktığını anlattı.

Olay yerine gelen polis ekipleri, ifadelerini almak üzere işçileri en yakın karakola götürdü. İfadeleri alındıktan sonra serbest bırakılan işçiler, yeniden Fidanlar İnşaat’ın sahibiyle görüşmek üzere söz firma ofisine geri döndü. Yapılan görüşmeler sonucu söz konusu firma sahibi, alacaklarını ödediği yaklaşık 28 işçiden tekrar şantiye alanına dönmelerini istedi. Alacakları ödenmeyen diğer işçiler ise, şirket ofisi ve yatakhanesi arasında bulunan tenha bir alana çağrılarak, paralarının orada ödeneceği söylendi. Paralarını almak için söz konusu alana giden işçiler darbedildi. Yaralanan 3 işçi, Ankara Gölbaşı Hastanesi’ne kaldırıldı.

'SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ'

Saldırı sırasında başından ve yüzünden darbeler alan İnan Keleş,  şunları söyledi:

“Ben, kardeşim ve parasını alamayan diğer 4 arkadaşımız, paramızı almak için oraya gittiğimizde bize hakaret etmeye başladılar. Daha sonra oraya yaklaşık 50 kişi gelerek, bize saldırdı. ÖYani bize tuzak kurdular. Daha sonra olay yerine gelen polisler beni, kardeşimi ve diğer arkadaşlarımızı onların elinden alarak, hastaneye götürdü.”

Keleş, alacaklarının ödenmesini beklerken darbedildikleri firma yetkilileri hakkında şikayetçi olduğunu ve en yakın zamanda suç duyurusunda bulunacağını ifade etti.

İDDİALARIN HEDEFİNDEKİ İSİM KONUŞMAK İSTEMEDİ

Bu iddiaları sormak için ulaşmaya çalıştığımız firmanın yetkilisinin ofisini defalarca aramamıza rağmen telefona yanıt veren olmadı. Bunun üzerine Fidanlar İnşaat’tan iş alan KNL Taşeron Firması sahibi Alper Kınalı’ya ulaştık. Kınalı’ya, işçilerin dile getirdiği iddialara dair proje mühendisine yanıt hakkı vermek istediğimizi iletmesini istedik. Bu ricamız üzerine bir süre sonra geri dönüş yapan Alper Kınalı, isteğimizi ilettiği Ö.S’nin ‘Konuya dair konuşacak bir durumun olmadığını’ belirttiğini aktardı. (Ankara/MA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Vergi cenneti ülkelerin listesi neden yayınlanmıyor?

SONRAKİ HABER

Rahşan Ecevit 97 yaşında hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...