11 Kasım 2018 11:45

Burhaniye’de kuduz alarmı: Bir mahalle 2 ay süreyle karatinaya alındı

Burhaniye'nin Sarılar Mahallesi, bir ineğin kuduzdan ölmesi üzerine 2 ay süreyle karantinaya alındı. Mahallede aşılama çalışması başlatıldı.

Fotoğraf: Sefer Talay/DHA

Paylaş

Balıkesir'in Burhaniye ilçesine bağlı kırsal Sarılar Mahallesi'nde Ahmet Bayır’a ait bir ineğin kuduzdan ölmesi, yetkilileri harekete geçirdi. 4 gün önce ölen ineğin kuduz olduğu laboratuarda yapılan incelemeyle kesinleşirken, mahalle karantinaya alındı. Mahalleye hayvan giriş ve çıkışı yasaklandı, aşılama çalışması başlatıldı.

Burhaniye Tarım ve Orman Müdürlüğü veterinerleri Sarılar Mahallesi ile çevresinde yer alan Hacıbozlar ve Kırtık mahallelerinde aşılama ve ilaçlama yaparken, ilçe belediyesi de çalışmalara destek oldu.

Sarılar Mahallesi'nde 2 aylık karantina uygulanacağını belirten Belediye Veteriner Hekimi Emrah Güleç, "Sarılar Mahallesi'nde bir inekte kuduz tespit edilmesi ile birlikte karantina tedbirleri uygulanmaya başlandı. Mahallede şüpheli bir şekilde ölen bir ineğin kuduz olduğu İstanbul Pendik Laboratuarı tarafından tespit edildi. Bunun üzerine arkadaşlar aşılama çalışmalarına başladı. Çalışmalar 2- 3 günde tamamlanacak. Çalışmalara belediye olarak biz de destek veriyoruz" dedi.

Sarılar, Hacıbozlar ve Kırtık mahallelerinde yaklaşık 750- 800 baş hayvanın aşılanacağı belirtildi. (Balıkesir/DHA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Uludağ Üniversitesi öğrencileri zamlara karşı kampanya başlattı

SONRAKİ HABER

Ankara’daki “müzikli danslı fıskiye” sistemi için 5 milyon 205 bin TL harcanmış

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...