11 Kasım 2018 09:41

Cumhurbaşkanlığına 14 yeni araç kiralanacak

Envanterinde 268 araç bulunan Cumhurbaşkanlığı, 2019’da kullanmak üzere sekizi şoförlü 14 araç kiralayacak.

Fotoğraf: Ex13/Wikimedia Commons (CC BY-SA 4.0)

Paylaş

Elektronik Kamu Alımları Platformu (EKAP) üzerinden açılan ihaleye göre, envanterinde 268 araç bulunan Cumhurbaşkanlığı, “tasarruf devrinde” önümüzdeki yıl kullanmak üzere sekizi şoförlü 14 araç kiralayacak. Cumhurbaşkanlığı ayrıca 30 personel servis aracı da satın alacak.

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, EKAP üzerinden Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’nın açtığı ihaleye göre, 1 Ocak 2019 ve 31 Aralık 2019 tarihleri arasında kullanılmak üzere şehir içinde veya dışındaki faaliyetlerde kullanılacak 9 binek araç, 2 kamyonet ve 3 minibüs kiralanacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Yeni yılda kamuya araç alınmayacak” kararının dışında tutulan Cumhurbaşkanlığı tarafından verilen ilana göre ayrıca bu araçları kullanması üzere sekiz de şoför kiralanacak. İhale şartnamesine göre ihaleyi kazanan firma tarafından şoförlere yazlık ve kışlık olmak üzere iki takım elbise, iki deri ayakkabı, iki gömlek, iki kravat alınacak. Şoförlere asgari ücretin brüt tutarının yüzde elli fazlası ödenecek. Personel servis araçlarının ve şoförlerinin “temiz ve bakımlı” olması istendi.Kiralanacak araçların özelliklerinin de sıralandığı ilana göre, araçların bazılarında LCD TV, araç buzdolabı, dijital ses sistemi, deri koltuk, perde, halı döşeme, açılıp kapanan çalışma masası, şarj ünitesi bulunması istendi.

CUMHURBAŞKANLIĞI STRATEJİ VE BÜTÇE BAŞKANLIĞI’NA 30 ARAÇ

Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın kullanımı için de 30 servis aracı satın alınacak. İlana göre, 17 kişilik 12 minibüs, 25 kişilik 13 midibüs, 30 kişilik dört midibüs ve 45 kişilik bir otobüs satın alınacak. Otobüslerin 2012 yılından sonra üretilmesi şartı da ihale şartnamesinde yer aldı.

ARAÇLAR BENZİNLİ OLACAK

Cumhurbaşkanlığı, kullanım sırasında ortaya çıkabilecek aksaklıklara karşı “herhangi bir gecikme olur” gerekçesiyle ihaleyi kazanan firmanın bir yedek servis aracı bulundurmasını istedi. Cumhurbaşkanlığı araçların LGP ya da CNG sistemli değil benzinli olmasını istedi.

2019’DA 350 ARAÇ

Tasarruf kararından muaf tutulan ve envanterinde 268 araç bulunan Cumhurbaşkanlığı filosuna yeni yılda 2019 Bütçesine göre de 38 yeni araç alınacağı açıklanmıştı. Böylece ihale usulü ile alınacak araçlar ve Bütçe planlamasına göre alınacak araçlarla birlikte Cumhurbaşkanlığı’nın araç sayısı 2019 yılında 350’ye çıkacak.

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Vedat Milor: Dünya herkes için zor; birikim yapamıyorum, borçlanıyorum

SONRAKİ HABER

Hırvatistan: Milanovic her şey olabilir ama solcu değil

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...