10 Kasım 2018 21:21
Son Güncellenme Tarihi: 11 Kasım 2018 14:12

Binler 40. İstanbul Maratonu’nda koştu

Bu yıl 40'ıncısı düzenlenen İstanbul Maratonu’nda gazeteciler ‘basın özgürlüğü’, hak savunucuları ‘adalet’ için koştu.

Fotoğraf: İslam Yakut/AA

Paylaş

‘Sağlıklı yarınlara koş İstanbul’ temasıyla bu yıl 40’ıncısı düzenlenen İstanbul Maratonu’nda binler koştu. Gazeteciler ‘basın özgürlüğü’, hak savunucuları ‘adalet’ için koşarken, 15 kilometre koşusunu erkeklerde Kenyalı Shadrack Korir, kadınlarda ise milli atlet Yasemin Can birinci tamaladı. Tekerlekli sandalye kategorisinde ise erkeklerde Ömer Çantay, kadınlarda ise Hamide Doğangün ilk sırayı elde etti.

“Sağlıklı yarınlara koş İstanbul” temasıyla bu yıl 40’ncısı düzenlenen İstanbul Maratonu'nun kazananları belli oldu. Koşuda erkeklerde ilk sırayı 43 dakika 4 saniyelik derecesiyle Kenyalı atlet Shadrack Korir elde etti. Korir ile aynı dereceyi elde etmesine rağmen milli atlet Polat Kemboi Arıkan, hakem kararıyla ikinci sırada yer aldı. Uganda'dan Albert Chemutai ise 43 dakika 8 saniyelik süresiyle üçüncü oldu.

Kadınlarda ise milli atlet Yasemin Can, 47 dakika 43 saniyelik derecesiyle kürsünün birinci basamağına çıktı. Kenyalı sporculardan Delvine Meringor 48 dakika 39 saniyelik süresiyle ikinci, Daisy Jeptoo Kimeli ise 49 dakika 1 saniye ile üçüncü sırada yer aldı.

İstanbul Maratonu tekerlekli sandalye kategorisinde Ömer Çantay, 2 saat 9 dakika 29 saniyelik derecesiyle erkeklerde kürsünün zirvesinde yer aldı. Bu kategoride Birol Kamar 2 saat 34 dakika 33 saniyelik süresiyle ikinci, Ali Ulu ise 3 saat 25 dakika 1 saniye ile üçüncü oldu.

Kadınlarda ise Hamide Doğangün 2 saat 20 dakika 18 saniyelik derecesiyle birinciliği, Zübeyde Süpürgeci 2 saat 22 dakika 51 saniye ile ikinciliği, Zeynep Acet ise 2 saat 40 dakika 4 saniye ile üçüncülüğü elde etti.

GAZETECİLERLE DAYANIŞMAK İÇİN KOŞTU

İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’nin 70. yılında, insan haklarının vurgu yapmak için Af Örgütü de İstanbul Maratonunda yerini aldı.

RSF Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu da gazetecilerle dayanışmak için İstanbul Maratonu’nda koştu.

EMEL KORKMAZ BURS FONU İÇİN KOŞTU

Gezi direnişinde polis ve esnaf tarafından öldürülen Ali İsmail Korkmaz anısına kurulan Ali İsmail Korkmaz Vakfı (ALİKEV), bu yıl da sosyal sorumluluk projelerine maddi kaynak sağlamak için maratondaydı. Ali İsmail’in annesi Emel Korkmaz, Ali İsmail Korkmaz Burs Fonu için koştu.

 

‘SAĞLIKTA ŞİDDETE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN KOŞTULAR’

Türk Toraks Derneği Merkez Yönetim Kurulu üyeleri ve Dernek üyelerinden oluşan yaklaşık 40 hekim; “Sağlık Çalışanlarına Karşı İşlenen Şiddete” dikkat çekmek amacıyla, Vodafone 40'ıncı İstanbul Maratonu'nda koştu.

Dernek üyeleri ellerinde “Artık yeter, şiddete hayır”, “Sağlıkta şiddet sona ersin”, “Doktor ölümleri yetmedi mi?”, “Göstermelik değil, şiddeti durduracak yasalar istiyoruz” yazılı dövizlerle maratona katıldılar.

Türk Toraks Derneğinden yapılan açıklamada, “Katledilen tüm sağlık çalışanlarının anısına İstanbul Maratonu’nda 10 km koşuyu tamamladık. Amacımız, yaşamını halkının sağlığına adayan biz sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin önlenmesi, her türlü şiddet özendirici davranışa son verilmesi ve bu konuya ilişkin daha kapsamlı, etkili, caydırıcı bir yasanın çıkarılmasını sağlayacak toplumsal bilincin oluşturulmasıdır'' ifadeleri kullanıldı.

MS HASTALARINA DİKKAT ÇEKMEK İÇİN KOŞTU

Retro (ters) koşu dalında katıldığı 2008 Dünya Retro Koşu Şampiyonası'nda birinci olan ve Türkiye'nin ilk ters koşucusu olarak kabul edilen Ömer Aslan, Multipl Skleroz (MS) hastalarının sosyal ve iş yaşamlarının iyileştirilebilmesine dikkati çekmek için Vodafone 40. İstanbul Maratonu'nda 10 kilometrelik parkuru ters koşarak bir ilke imza attı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eksik Galatasaray, Kayseri'de 3 puana 3 golle ulaştı

SONRAKİ HABER

Kütahya’da 11 işçi, zehirlenme şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...