10 Kasım 2018 15:54

İHD: Hasta Mahpus Hakan Erbilek serbest bırakılsın

İHD İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, yaptığı açıklama ile Hasta Mahpus Hakan Erbilek’in durumuna dikkat çekti.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, Beyoğlu'daki İHD şube binası önünde yaptığı açıklamada Hasta Mahpus Hakan Erbilek’in durumuna dikkat çekti.

Cezaevlerinde geçmişten bu yana darbeler, OHAL, kanunlar ve genelgelere dayanarak bir çok insan hakkının ihlal edildiğini söyleyen İHD Hapishane Komisyonu üyesi Hatice Onaran, hasta mahpusların en temel ihtiyaçlarının bile karşılanmadığını söyledi.

Bedensel ve zihinsel olarak cezaevlerinde yaşaması mümkün olmayan kişilerin cezaevlerinde tutulduğunu ifade eden Onaran, 400’ü ağır olmak üzere çok sayıda hasta mahpusun cezaevlerinde yaşam mücadelesi verdiğini söyledi.

Hasta tutuklu Hakan Erbilek’in Muş’ta 3 Aralık 2017 tarihinde karıştığı bir kavgada şah damarının kesildiğine dikkat çeken Onaran, “Erbilek, Muş Hastanesinde gerekli ve yeterli yoğun bakım ünitesi olmadığı için Elazığ’a sevk edilir. 6 Aralık 2017’den 19 Şubat 2018 tarihine kadar bu hastanede yatırılarak birçok ameliyat ve tedavi uygulanır. Artık yatalak bir hasta olduğu ve evde bakılabileceği söylenerek taburcu edilir” sözleri ile yaşadığı süreci aktardı. Erbilek’in tekerlekli sandalye ile görüşmeye geldiğini, konuşmakta ve hareket etmekte zorlandığını belirten Onaran, Erbilek’in halen boğazına açılan borudan nefes aldığını hatırlatarak “Kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz durumda ve yüzde 99 engelli raporu bulunmaktadır. İnfazının ertelenmesi için ve sağlığa uygun bir bakım sağlanmazsa çok ciddi ve yaşamsal sorunların olacağı tehlikesine karşı bir an önce serbest bırakılmalıdır” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

'KANSER HASTASI SUNCAK SERBEST BIRAKILSIN'

İHD İzmir Şubesi de Şakran 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevinde kalan tiroit kanseri hastası tutuklu Yılmaz Suncak’ın tedavisinin engellendiğini belirterek serbest bırakılması istedi.

Hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla Konak’taki Başbakanlık binası önünde bir araya gelen İHD üyeleri adına konuşan İHD İzmir Şube Başkanı Zafer İncin, cezaevlerinde baskıların sürdüğünü söyledi.  Zincin, Şakran 1 Nolu T Tipi Kapalı Cezaevinde 25 yıldır tutuklu bulunan Yılmaz Suncak’ın tiroit kanserinden dolayı hastanedeki endokrin bölümünde 6 ayda bir kontrol edilmesi gerekirken randevusu olmasına rağmen kontrole götürülmediğini belirterek “Suncak derhal serbest bırakılsın” dedi. (İzmir/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Afyon'da öğretmene saldırıya eğitim sendikalarından ortak tepki

SONRAKİ HABER

Paylan'dan Bakana: Herhalde ben soydaş değil, akraba oluyorum

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa