10 Kasım 2018 14:18

Bakan, Wikipedia yanıtında yasağı savundu

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan Wikipedia’nın yasaklanmasına ilişkin soru önergesine verdiği yanıtta yasak kararının süreceğini ifade etti.

Fotoğraf: AA

Paylaş

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Onursal Adıgüzel’in ‘Wikipedia sorusu’na Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Gelen yanıtta, “Yapılan son kontroller neticesinde, erişim engellenmesine dayanak oluşturan içeriklerin muhteviyatının yeterli ölçüde değiştirilmediği görülmüştür” ifadesine yer verildi. Yanıta ilişkin değerlendirmede bulunan Adıgüzel, “Wikipedia’daki 40 milyon civarındaki içeriğe erişim sağlanamaması, vatandaşların haber alma ve bilgi edinme haklarına açık bir müdahaledir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Adıgüzel’in, 29 Nisan 2017 tarihinde erişime engellenen Wikipedia’nın yeniden erişime açılmasına ilişkin verdiği soru önergesine, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’dan yanıt geldi. Gelen yanıtta, “Wikipedia’da yer alan ve Türkiye’yi terör örgütleri ile işbirliği içerisinde göstermeye çalışan içerikler ile ilgili, yetkili mercilerin talebi üzerine 5651 sayılı Kanunun 8/A maddesine göre erişimin engellenmesi tedbiri uygulanmış ve bu tedbir Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliğinin kararı ile onaylanmıştır. Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiraları içeren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyarılmış, ancak bu konuda bir adım atılmaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri uygulanmak zorunda kalınmıştır” denildi. 

‘ERİŞİM ENGELİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE SALDIRIDIR’

Vikipedi’nin 19 aydır erişime engelli olduğunun ve bu durumun kabul edilemez olduğunu kaydeden CHP’li Adıgüzel şu değerlendirmede bulundu: “Bilindiği gibi Wikipedia’nın Türkiye’yi terör örgütleri ile işbirliği içerisinde gibi gösteren iki makaleyi kaldırmadığı gerekçesi ile ve bu makalelerin bulunduğu URL’ye erişim engelleme prosedürü yerine getirilebilecekken, gerekçeli dahi olmayan bir mahkeme kararı ile sitenin tamamına erişim engellenmiştir. 29 Nisan 2017’den beri devam eden siteye yönelik bu topyekûn erişim engellemesi ifade özgürlüğüne yönelik bir saldırıdır.”

Wikipedia’nın reklamsız ve kar amacı gütmeyen bir internet kütüphanesi olduğunu ama 40 milyon civarındaki içeriğe erişim sağlanamadığını söyleyen Adıgüzel, uygulamayı “vatandaşların haber alma ve bilgi edinme haklarına açık bir müdahaledir” sözleriyle eleştirdi.

‘YANIT TATMİN EDİCİ DEĞİL’

Wikipedia’nın Ocak ayında bir açıklama yaparak ilgili makale içeriklerinde değişikliğe gittiğini belirten Adıgüzel, “Bakanlığın vatandaşların bilgi edinme ve haber alma haklarına müdahalesi ne yazık ki kurumlarda bulunan kişilerin kişisel kararlarına kalmış durumdadır” dedi.

“1.5 yılı aşkın zamandır devam eden topyekun bir erişim engelleme kararını, ilgili tarafın içerikleri düzeltme yönündeki iyiniyetli çabalarını görmezden gelerek devam ettirmenin ölçülü ya da orantılı olduğunu kabul etmemiz mümkün değildir” diye sözlerine devam eden Adıgüzel, soru önergesine verilen cevabın tatmin edici olmadıüını da söyledi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kartal'da fabrika yangını

SONRAKİ HABER

13 Aralık haftasında vizyona giren filmler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa