10 Kasım 2018 14:11

ABD’nin 'terör'e karşı savaşı 500 bin can aldı

ABD’nin Irak, Afganistan ve Pakistan’da sürdürdüğü savaşlarda ölenlerin saysı yarım milyona ulaştı.

Fotoğraf: Pixabay

Paylaş

ABD’nin 11 Eylül’den bu yana Irak, Afganistan ve Pakistan’da “terörle mücadele” savaşlarında ölenlerin sayısı yarım milyona ulaştı. Ölenlerin çoğunu siviller oluştururken, sayının daha da yüksek olabileceği belirtiliyor.

ABD’nin el Kaide tarafından saldırıya uğradığı 11 Eylül 2001 tarihinden bu yana dünyanın çeşitli noktalarında “teröre karşı savaş” adı altında girdiği silahlı mücadelelerde kayıpların sayısı yaklaşık yarım milyona ulaştı. DW’nin haberine göre, ABD’nin Rhode Island Eyaleti’ndeki Brown Üniversitesi Watson Uluslararası ve Kamu İdaresi Enstitüsü’nün yayınladığı rapora göre terörle mücadele adına verilen savaşlarda 480 bin ila 507 bin arasında kişi hayatını kaybetti. Raporun verilerine göre 11 Eylül’den bu yana hayatını kaybeden en az 480 bin kişinin 260 binden fazlasını siviller oluşturuyor. İstatistiklere göre Irak’ta yaklaşık 200 bin, Afganistan’da 38 bin, Pakistan da 23 binden fazla sivil ABD’nin savaşlarında yaşamını yitirdi. Bu savaşlar ayrıca 10 milyondan fazla insanın evlerini terk etmek zorunda kalmasına neden olurken, yapılan askeri harcamaların ABD’ye maliyetinin 5,6 trilyon doların üzerinde olduğu tahmin ediliyor. Çatışmalarda 7 binden fazla Amerikan askeri ölürken, sivil ve askeri kayıpların yanı sıra, “terörle mücadele” kapsamında hedef alınan savaşçılar, yerel kolluk kuvvetleri, güvenlik güçleri ve ABD’nin müttefiki ülkelerin askerleri de bu yarım milyon kişinin içinde.

“Teröre karşı savaş” 11 Eylül saldırıları sonra Bush yönetimi tarafından başlatılmıştı. Raporun yazarı Neta Crawford, ayrıca ABD’nin “militan” olarak tanımladığı birçok kişinin aslında sivil olabileceğini belirtirken, savaşlar nedeniyle hayatını kaybeden insanların sayısını tam olarak tespit etmenin mümkün olmadığını ve gerçek kayıpların, 500 binin çok daha üzerinde olabileceğini kaydetti. Rapora, savaşların yol açtığı altyapı hasarı ve yaygınlaşan hastalıklar nedeniyle yaşamını yitirenler dahil edilmedi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Şırnak'ta tören alanı ve askeri araziye patlayıcı yüklü 2 İHA düştü

SONRAKİ HABER

Cizrespor futbolcularına yönelik ırkçı saldırıya Emniyet "ani reaksiyon" dedi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa