10 Kasım 2018 12:15

Çin, 2030'da turizm lideri olacak

2030 yılında Çin'in dünyanın en çok seyahat edilen ülkeleri sıralamasında Fransa'yı geçerek zirveye çıkması bekleniyor.

Fotoğraf: Wikimedia Commons

Paylaş

Dünya genelinde yapılan seyahat sayısı bu yıl 1.4 milyara yükselirken önümüzdeki 12 yılda bu rakamda 1 milyarlık artış gerçekleşmesi bekleniyor. Euromonitor International’ın raporuna göre bu süreçte Çin’in dünyanın en çok seyahat edilen ülkeleri listesinde Fransa’yı geçmesi öngörülüyor.

Londra'da Turizm Endüstrisi Konferansı çerçevesinde yayımlanan rapora göre  2030 yılında Çin'in turizm geliri 2,6 trilyon dolar olacak. Ayrıca Çin, 60 milyon olan ziyaretçi sayısını artırarak, 86 milyon turistle en çok ziyaret edilen ülke konumundaki Fransa'yı geride bırakacak.

Turizmdeki artışın çoğunlukla Asya Pasifik bölgesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Bunda Asya’da büyüyen ekonomiler ve orta sınıfın yapacağı etkiye dikkat çekiliyor.

Bölgede vize uygulamalarına getirilmeye başlanan kolaylıkların da Asya Pasifik ülkeleri arasındaki turizmi artırması bekleniyor. Euromonitor’a göre bölgede turizmde görülen artışın yüzde 80’i Asya kaynaklı. Ayrıca Tokyo’nun 2020 Yaz Olimpiyatlarına, Pekin’in 2022 Kış Olimpiyatlarına ev sahipliği yapacak olması da artışta rol oynayacak.

Euromonitor analisti Wouter Geerts, “Turizm, Çin ekonomisinde önemli bir yer tutuyor ve bu alanda altyapıyı geliştirmek için önemli yatırımlar yapıldı. Bununla birlikte turizm dostu politikalar ve inisiyatifler geliştirildi” dedi.

Dünya Turizm Örgütü’nün verilerine göre Çin, dünya genelinde Fransa, ABD ve İspanya’dan sonra dünyanın en çok ziyaret edilen dördüncü ülkesi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

At’laşma, körleşme...

SONRAKİ HABER

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca komisyonda konuştu, bakanlık bürokratları alkışladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa