10 Kasım 2018 00:58

Trump'ın göçmen ilticalarının reddedilmesi kararına karşı dava açıldı

ABD'de üç sivil toplum kuruluşu Trump'ın ülkeye yasa dışı yollardan giriş yapanların iltica başvurularının reddedilmesi kararına karşı dava açtı.

Honduraslı göçmenlerin oluşturduğu ikinci konvoy, Meksika'ya ulaştı. Polis geçişlerine izin verdi | Esteban Biba/EPA-EFE /AA

Paylaş

ABD'de üç sivil toplum kuruluşu Başkan Donald Trump'ın ülkeye yasa dışı yollardan giriş yapanların iltica başvurularının reddedilmesi kararına karşı dava açtı.

Amerikan Sivil Özgürlükler Sendikası, Güney Yoksulluk Hukuk Merkezi (Southern Poverty Law Center) ile Amerika Anayasal Haklar Merkezi,  ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkeye yasa dışı yollardan giriş yapanların iltica başvurularının reddedilmesini öngören Başkanlık Bildirgesi'ne karşı dava açtığını duyurdu. 

18 sayfalık dava dosyasında, Trump'ın kararının ve Başkanlık Bildirgesi'nin "Kongre'nin ülkeye giriş şekli kategorik bir sığınma engeli teşkil edemeyeceğine ilişkin açık talimatını ihlal ettiği" bildirildi.

Başvuruda ayrıca ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Yasasında ülkeye yasal veya yasa dışı girmiş olmalarına bakılmaksızın sığınma talebinde bulunanların başvurularının kabul edileceğinin ifade edildiği belirtildi.

'TRUMP'IN YENİ SIĞINMA YASAĞI YASA DIŞIDIR'

Konuyla ilgili yazılı açıklama yapan Amerikan Sivil Özgürlükler Sendikasının Göçmen Hakları Projesi Direktörü Ömer Cevdet, "Ne Başkan ne de kabinesindeki bakanlar ABD yasalarının açık emrini hükümsüz kılabilir ancak tam da bunu yapmaya çalışıyorlar. Bu adım hukuk devleti ilkesinin altını oyar ve büyük bir ahlaki çöküştür çünkü kıyıma maruz kalan insanların üzerinde korumayı kaldırmaya çalışmaktır." ifadesini kullandı. 

Trump, ülkeye yasa dışı yollardan giriş yapanların iltica başvurularının reddedilmesini öngören Başkanlık Bildirgesi'ni imzalamıştı.

Donald Trump daha önce yaptığı açıklamada, göçmen konvoyunun ülkeye girişine izin vermeyeceklerini açıklamış ve "Sınır Kontrol güçleriyle Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza birliklerinin yanı sıra sınıra 10 ila 15 bin arasında asker göndereceğiz. Kimse sınırdan içeri girmeyecek. Bu kişilerin içeri girmesine izin vermeyeceğiz." ifadelerini kullanmıştı. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Galeri Diani Tüyap Sanat Fuarı’nda

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa