09 Kasım 2018 18:39
Son Güncellenme Tarihi: 09 Kasım 2018 22:36

Avusturya Rusya arasında ajanlık gerilimi

Avusturya orduda görevli eski bir albayı Rusya için ajanlık yaptığı şüphesiyle gözaltına aldı. Rusya Avusturya'ya protesto notası verdi.

Fotoğraf: Erkin Keçi/AA

Paylaş

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Avusturya ordusundan eski bir albayın Rusya için ajanlık yaptığı şüphesiyle gözaltına alındığını belirterek, konuyla ilgili Moskova’dan şeffaf bilgi talep etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Rusya’ya yönelik casusluk iddialarını “nahoş bir sürpriz” olarak yorumladı.

Sputnik’in haberine göre, gazetecilere konuşan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, Avusturya ordusundan eski bir albayın Rusya için ajanlık yaptığı şüphesiyle gözaltına alındığını belirtti. Kurz, söz konusu kişinin Rusya ile işbirliğinin 2018 yılına kadar sürdüğünü ileri sürdü.

Kurz “Bu şimdilik bir şüphe. Hakkında soruşturma yürütülüp doğrulanıp doğrulanmayacağı tespit edilmeli. Ancak şimdi elimizdeki bilgi durumuna, son olaylara bakacak olursak, şimdilik bu şüphenin doğrulanacağını varsayabiliriz” dedi. Şüphelerinin doğru olması halinde diğer AB ülkeleriyle atacakları adımları görüşeceklerini belirten Kurz, Rusya’dan konuyla ilgili ‘şeffaf’ bilgi vermesini talep etti.

‘KNEISSL MOSKOVA ZİYARETİNİ İPTAL ETTİ’

Kurz’a göre, Avusturya Dışişleri Bakanı Karin Kneissl ise Rusya’nın Avusturya Büyükelçisi’nden bir temsilciyi çağırdı ve Moskova’ya yapacağı ziyareti iptal etti. Kurz “Gerisini Avrupalı partnerlerimizle konuşacağız” dedi.

Avusturya, AB’deki dönem başkanlığı süresince Rusya’yla diyaloğu geliştirecek Twitter’dan açıklama yapan Avusturya Savunma Bakanlığı Sözcüsü Michael Bauer de “Askeri istihbarat kurumumuz, uluslararası işbirliği ile bir ajanlık olayını ortaya çıkardı. Avusturya ordusundan emekli bir albay 1990’lı yıllardan beri ajanlık yapıyor ve Rusya’ya bilgi veriyordu. Hakkında dava açıldı” ifadelerini kullandı.

LAVROV: ‘NAHOŞ BİR SÜRPRİZ’

Başkent Moskova'da açıklama yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Avusturya’nın söz konusu iddiaların ardından Rusya ile temasa geçmeyişini eleştirdi. AA’da yer alan habere göre Lavrov, “Bu iddiaları nahoş bir sürpriz olarak karşıladım. Uluslararası iletişimin gelenekleri doğrultusunda bu tür gelişmelerde karşı taraftan bir açıklama beklenir. Ancak son dönemde Batılı ortaklarımız maalesef geleneksel diplomasi yerine, kamuoyu önünde bizi suçlayarak mikrofon diplomasisine başvuruyor” değerlendirmesinde bulundu.

RUSYA AVUSTURYA'YA PROTESTO NOTASI VERDİ

Rusya Dışişleri Bakanlığının, Avusturyalı emekli albayın Rusya'ya casusluk yaptığı iddialarına ilişkin açıklamaları nedeniyle Avusturya'ya protesto notası verdiği bildirildi. Rusya Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Avusturyalı yetkililerin Rusya'ya yönelik açıklamaları nedeniyle, Avusturya'nın Moskova Büyükelçisinin, Dışişleri Bakanlığına çağrıldığı belirtildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında "Avusturya, Rusya ile doğrudan temasa geçmek yerine, basın yoluyla sansasyonel bilgiler sağlama yoluna gitmiştir. Kanıt olmadan sadece şüpheyi temel alan söz konusu yaklaşım, ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin karmaşık hale gelmesine neden olmuştur" dedi.

Rus istihbarat servisi GRU’dan ise konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi.

ÖNCEKİ GÜN GÖZALTINA ALINDI

Avusturya’da yayınlanan Kronen Zeitung gazetesi ise Avusturya Savunma Bakanlığı’nı kaynak göstererek önceki gün istihbarat servisi tarafından 70 yaşında bir eski albayın yakalandığını yazmıştı. İddiaya göre, şüpheli Rusya’daki işverenlerinden 300 bin avro almıştı. Rusya’ya topçu sistemleri, göçmen krizi ve üst düzey askerler hakkında bilgi veriyordu ve Rusya ile ‘Yuriy’ takma ismiyle görüşüyordu. Şüpheli şimdi ise azami 2 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Dengbêj Evinin acele kamulaştırma kararı iptal edildi

SONRAKİ HABER

Mecliste 29 intihar girişimi yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa