09 Kasım 2018 18:25

37. TÜYAP İstanbul Kitap Fuarı yaşamı edebiyatla kuşatacak

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı yarın 37’inci kez kapılarını açıyor.

İstanbul TÜYAP Kitap Fuarı

Paylaş

Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı yarın 37’inci kez kapılarını açıyor. 18 Kasım’a kadar devam edecek fuar, kitap meraklılarını Büyükçekmece’deki TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırlayacak. Yurt içi ve yurt dışından 800 yayınevi ve sivil toplum kuruluşunun katıldığı, ana temanın “Hayatı Edebiyatla Kuşatmak” olduğu fuarda, dokuz gün boyunca panel, söyleşi, imza günü, şiir dinletisi ve çocuk atölyeleri düzenlenecek. 

ONUR YAZARI SELİM İLERİ

Fuarın onur yazarı Selim İleri, fuar süresince etkinliklerde ve imza günlerinde okurlarıyla buluşacak. Everest Yayınları ve TÜYAP tarafından düzenlenen “Selim İleri Edebiyatı” panellerinin 10 Kasım’daki ilk oturumunu Doğan Hızlan yönetirken, Ayşe Sarısayın, Gül İrepoğlu, ve Beşir Ayvazoğlu konuşmacı olarak katılacak. Oturumun ikinci paneli ise 18 Kasım Pazar günü Metin Celal’in yönetiminde ve Turhan Günay, Atilla Birkiye, Fatih Altuğ, Handan İnci, Filiz Aygündüz’ün konuşmalarıyla gerçekleşecek.

37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı onur yazarı Selim İleri için hazırlanan onur yazarı kitabından seçme metin ve fotoğraflardan oluşan “Arkadaşım Selim” sergisi ise ana giriş/üst kat fuayede fuar süresince ziyaret edilebilecek.

İLLÜSTRATÖR VE YAYINCI BULUŞMASI

Kitap fuarı süresince yayıncılık sektörünün tüm bileşenlerini bir araya getiren TÜYAP, ilk kez illüstratör ve yayıncıların buluşacağı bir etkinlik organize edecek. Türkiye Yayıncılar Birliği ile birlikte yürütülen organizasyonun hazırlık aşamasında tüm illüstratörlere bir çağrıda bulunuldu ve ilk kez doğrudan yayıncılarla illüstratörlerin buluşacağı etkinliğe 64 illüstratör ve 35 yayıncının katılımı gerçekleşti. Buluşmaya katılan illüstratörlerinin işlerinden bir seçki fuar süresince 12. Salonda “Sihirli Çizgiler-Resimleme ve Canlandırma Sanatçıları Sergisi” başlığı altında sergilenecek. 

ARA GÜLER ANILACAK 

Yakın zamanda yaşamını yitiren fotoğraf sanatçısı Ara Güler’i TÜYAP’ta bir sergi ile anılacak. Ara Güler Müzesi’nin ilk yayını “Islık Çalan Adam”, Ara Güler’in görsel hikayeciliğini farklı alanlardaki üretimleri üzerinden yeniden okumaya davet edecek. Ara Güler Arşiv ve Araştırma Merkezi’nden derlenen biyografik öğeleri takip eden kitap aynı zamanda, 20’nci yüzyılın ikinci yarısında özellikle İstanbul ve Türkiye coğrafyasından fotoğraflarıyla uluslararası medyada görünürlük kazanan sanatçının İstanbul kent tarihine, bu coğrafyaya ait bireysel ve toplumsal hafızayı şekillendiren dönemlere ait kayıtların nasıl anlamlandırıldığına yoğunlaşacak. Sergi, 12. Salon’da fuar süresince ziyaret edilebilecek.

FUAR SAATLERİ 

37. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarı, ARTİST 2018/ 28. İstanbul Sanat Fuarı ile eş zamanlı gerçekleştirilecek. Girişin öğrenci, öğretmen, emekli ve engellilere ücretsiz olduğu fuar, hafta içi 10.00-19.00, hafta sonu 10.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek; fuarın son günü 18 Kasım Pazar akşamı ise 19.00’da sona erecek. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

10 Ekim davası avukatı Işık: Firarilerin sorumlusu kamu görevlileri

SONRAKİ HABER

Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl, Giresun'da gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa