09 Kasım 2018 14:04

‘Hayvanların özgürce dolaşmasını sağlayan 6. maddeye dokunma’

Hayvan hakları savunucuları, hayvanların sokaklarda özgürce yaşamasını sağlayan maddenin kaldırılmak istenmesine tepkili.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Hayvan hakları savunucuları Tarım ve Orman Bakanlığının gündemindeki Hayvanları Koruma Kanunu ile hayvanların sokaklarda özgürce yaşamasını sağlayan 6. maddenin kaldırılmak istenmesine tepki gösterdi.

Empati Hayvan Hakları Eğitimi Ve Şiddetsizlik Platformu Başkanı Barış Şengün tarafından yapılan açıklamada Tarım ve Orman Bakanlığı bürokratlarının çıkarmaya çalıştığı yeni Hayvanları Koruma Kanunununda, mevcut 5199 sayılı kanunun hayvanların sokaklarda özgürce yaşamasını sağlayan  6. maddesinin kaldırılmak üzere olduğu belirtilerek “Dolayısıyla, mevcut kanunun 6. maddesindeki “Kısırlaştır-Aşıla-Yerine Bırak” esasının değiştirilerek sokak hayvanlarının belirsizliğe hatta ölüme gönderileceğini düşünmekteyiz” denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin, hazırladıkları yasa tasarısını STK’ler ile paylaşmadığı vurgulanan açıklamada “İçeriğini bilmediğimiz bir yasa tasarısına onay vermemiz mümkün değildir. Sokaklar, sokak hayvanlarının yasal yaşam alanlarıdır ve yaşam hakkı esaslarından olan özgürlükleri ellerinden alınamaz” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada yeni kanunda bir yaşam hakkı ihlali olan “hayvana şiddet”in suç kapsamına alınarak, alt sınırı 2 yıl 1 ay olacak şekilde ertelemesiz hapis cezası getirilmesi gerektiği ifade edildi.

Hayvan hakları savunucuları dile getirdikleri talepler için 11 Kasım Pazar saat 14.00’te Türkiye çapında her ilde basın açıklamaları; 25 Kasım Pazar saat 14.00’te İstanbul’da Kadıköy Meydanı’nda eylem yapılacaklarını açıkladı.

YAŞAM HAKKI SAVUNUCULARININ TALEPLERİ

* Kanun TCK kapsamına alındığında cezalar 2 yıl 1 aydan başlamalı

* Sahipsiz hayvanların kısırlaştırılmaları, aşılanmaları ve alındığı yere bırakılmasını esas alan 6. maddeye dokunulmamalı

* Kanunu uygulamayan “belediyelere” bakanlığın TCK kapsamında yaptırımı olmalı ve hayvana şiddet uygulayan belediye görevlileri de ceza kapsamına alınmalı

* Petshop’larda canlı hayvan satışı kesinlikle yasaklanmalı

* Hayvan popülasyonunun artmasına sebep olan üretim çiftliklerinin kapatılması sağlanmalı.

* Hayvanat bahçeleri, sirkler ve yunus parkları ile ilgili ciddi denetimler getirilerek yeni açılması planlananlar engellenmeli, mevcutlar sıkı denetim altına alınmalı

* Yeni yasa çalışmasında konuya vakıf STK’lerin görüşleri dikkate alınmalı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Kayseri'de kadınlar, Flormar işçileri için bir araya geliyor

SONRAKİ HABER

Trump-Erdoğan basın toplantısı: Türkiye'nin S400 alımı bizim için zorluklar çıkarıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa