09 Kasım 2018 12:04

Sayıştay sordu: Akordu neden 39 bin 563 liraya özel şirket yaptı?

Devlet Opera ve Balesi’nin piyano akordunu kurumun akortçuları yerine, 39 bin 563 TL karşılığında özel şirkete yaptırdığı ortaya çıktı. 

Fotoğraf: Pixabay)

Paylaş

Sayıştay’ın Devlet Opera ve Balesi ile ilgili Eylül 2018 raporunda İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB) Müdürlüğü ile ilgili dikkat çeken bir tespit yer aldı. Raporda, İDOB’un 20 adet piyanonun akordunu kurumun piyano akortçuları yerine, 39 bin 563 TL karşılığında özel bir şirketten bakımı için hizmet alıp, akort yaptırdığı” belirtildi. 

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre; Sayıştay’ın raporunda, İDOB Müdürlüğü bünyesinde bulunan 20 adet piyano için “kurumun piyano akortçuları yerine, tüm piyanolar için yılda iki defa, altı adet piyano için ise her hafta olmak üzere ayda dörder defa özel bir şirkete akort bakımı için hizmet satın alındığı ve toplam 39 bin 563 TL ödeme yapıldığı” tespiti yapıldı. 

Raporda, “Kurumun diğer illerde piyano akortçularını piyanoları akort yapılması için geçici görevlendirme yapmaları gerekirken, dışardan hizmet satın alarak, 39 bin 563 TL ödeme yapılmıştır. Genel olarak piyano akortçusu olmayan müdürlüklerde diğer illerden kurum akortçusu görevlendirilerek veya sadece ihtiyaç halinde hizmet satın alınmamıştır. Piyano akortçusu olamayan il müdürlükleri, piyano için her hafta akort yaptırmamakta, sadece ihtiyaç olduğunda yaptırılmaktadır. Piyanoların her hafta akort yaptırılması yerine ihtiyaç oldukça kurumun maaşlı personeli tarafından yaptırılmasının daha uygun olacağı düşünülmektedir” denildi.

İDOB: AKORTÇUMUZ EMEKLİ OLDU

İDOB Müdürlüğü’nden ise Sayıştay’ın “akortları kurumun maaşlı personeli yapmalı” uyarısına ise “trajikomik savunma” geldi. Müdürlüğün yanıtındaki, şu ifadeler dikkat çekti: “Müdürlüğümüz akortçusu Levent Conker, 20 Şubat 2017 tarihinde emekli olmuştur. Başka bir akortçu olmadığı için personel temin edilinceye kadar dışarıdan hizmet alımı yoluyla ihtiyacın karşılanması düşünülmüştür” denildi. 

Yanıtta, “böylece bu aletlerin bir köşede çürümesinin önüne geçildiği, müdürlüğün maddi anlamda kâra geçtiği” ileri sürüldü. 

SAYIŞTAY: HER HAFTA AKORT OLMAZ

Sayıştay, müdürlüğün yanıtını da değerlendirmeye alarak şu kararı aldı: “Piyanolar her hafta akort yaptırılması kabul edilemez. DOB diğer il müdürlükleri piyano akordu ihtiyacı olduğunda akort yaptırılmaktadır. İstanbul il müdürlüğü bünyesinde bulunan 20 adet piyano için akort ihtiyacı hasıl olduğunda yaptırılmalıdır. Her hafta akort yaptırılarak Kamu Kaynakları etkin ve verimli kullanılmamıştır. Tüm piyanolara akort ihtiyacı var ise diğer illerdeki piyano akortçusunun görevlendirilerek yapılmasının daha uygun olduğu şeklinde değerlendirilmektedir.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Bakan Pekcan: Fiyat artışı yapan 1612 firmaya para cezası kesildi

SONRAKİ HABER

Van'da zamlar nedeniyle doğal gazdan tezeğe döndüler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa