Cerrah organ nakline dikkat çekmek için kuklalı film çekti

Doç. Dr. Melih Kara, kendi yaptığı kuklalarla kısa film çekerek organ nakline dikkat çekti.

09 Kasım 2018 11:43
Son Güncellenme Tarihi: 09 Kasım 2018 13:54
Paylaş

Organ nakli konusundaki farkındalığı artırmayı amaçlayan Doç. Dr. Melih Kara, yaptığı kuklalarla bir film çekti. Cesur ve Güzel'in aşk hikayesi üzerinden böbrek naklinin anlatıldığı 7 dakikalık film, izleyenleri hem duygulandırdı hem de düşündürdü.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Böbrek Nakli Sorumlu Hekimi Doç. Dr. Melih Kara, organ nakli konusunda alışılmışın dışında bir girişimde bulundu. Çocukluğundan bu yana görsel sanatlara ilgisi olduğunu anlatan Doç. Dr. Melih Kara, çocuk hastalar için kuklalar hazırlamaya başladı. Pazardan aldığı kumaşları hastanedeki görevinden vakit buldukça tasarlayan Doç. Dr. Melih Kara, son olarak oluşturduğu karakterlerle ilgili bir film yazdı. Cesur ve Güzel adını verdiği kuklaların aşk hikayesi üzerinden böbrek naklini anlatan Doç. Dr. Kara'ya çekimlerde organ nakli merkezindeki çalışma arkadaşları da destek oldu.

ÇOCUKLARIN İLGİSİ ARTINCA ORTAYA FİLM ÇIKTI

İlk zamanlarda çocukların ilgisini çekmeyi amaçladığını belirten Doç. Dr. Melih Kara, “Pazardan aldığım kumaşları kendim dikip ortaya çıkardığım kuklalarla sabahları vizit yaptım. Çocuklara bu kuklalara ilgi duymaya başladı. Beyaz önlüklü bir doktoru görünce haliyle korkuyorlardı. Kuklayla gidince onlar için de bir bağ oluştu. Zamanla kukla sayımız artmaya başladı, keyifler arttı. Ardından bunun animasyon haline gelmesine karar verdik. Bir aşk hikayesi videosu çektim. İlk başta kişisel Facebook sayfamda paylaştım. İlgi artınca 'organ bağışını kuklalarla canlandıralım' diye düşündük” dedi.

VİDEOYU OKULLARDA KULLANMAK İSTİYORLAR

Organ bağışıyla ilgili çok sayıda video ve filmin olduğunu ifade eden Doç. Dr. Kara, bu filmle organ bağışı bilincini çocuk yaşlarda kazandırmayı hedeflediklerini söyledi. Doç. Dr. Kara, “Benim esas kaynağım evdeki iki çocuğum. Beraber bir şeyleri paylaştıkça kızımın eğitiminin, bilgisi ve farkındalığının arttığını gördüm. 3 dakikalık bir paylaşım bile etkili oldu. Bunun 3 yaşındaki çocuktan 80 yaşındaki kişiye kadar herkesin dikkatini çekeceğini düşündüm. Bir yandan gülümseyecek diğer yandan hüzünlenecekler bir yandan da dikkatlerini çekecek. İnsan dikkati de 7 dakikayı fazla geçmez. O nedenle bunu 7 dakikaya sığdırdık. Yayınlandığından bu yana da ciddi olumlu sonuçlar geliyor. Okullardan da bu videoyu kullanmak için teklifler geliyor. Esas kitleye ulaştığımızı düşünüyorum” diye düşündü.

CESUR VE GÜZEL'İN DUYGULANDIRAN AŞKI

Filmin aşk hikayesiyle başladığını söyleyen Doç. Dr. Kara, organ bağışıyla ilgili farkındalığı artırmak adına yaptıkları bu filmi şu sözlerle anlattı:

“Cesur bizim organ nakline cerrahi asistan. Bir kafede gördüğü Güzel'e aşık oluyor ve bir evlilik kararı veriyorlar. Evlendikten sonra ilk tanıştıkları yere gittiklerinde Güzel rahatsızlanıyor ve yapılan tetkiklerde 'böbrek yetmezliği' teşhisi konuyor. Sahneye ben çıkıp organ nakli kararı veriyorum. Cesur eşi Güzel'e böbreğini bağışlıyor. Ameliyathane sahnemiz de var. Cesur'dan aldığımız böbreği naklediyoruz ve çift iyileşiyor mutlu son diye bitiriyoruz. Hastanemiz çalışanlarıyla birlikte çok güzel kurgulandı. Biz çekimde çok keyif aldık eminim seyredenler de çok keyif almıştır. Organ bağışı farkındalığını ciddi derecede artırdığımızı düşünüyorum.”

‘KADAVRADAN NAKİLLER HER GEÇEN GÜN DÜŞÜYOR’

Kadavra bağışlarımız ciddi oranlarda azaldığını da hatırlayan Kara, “Eskiden bu oran yüzde 20'lerdeydi şimdilerde yüzde 10'lara düştü gittikçe kötüye gidiyor. Gençleri çocukları yeniden yetiştirme anlamında dikkatlerini çekmeliyiz. Biz küçüklerden başladık bu bilinç küçük yaşlarda oturuyor. Doğru bilgilerle sevgiyi ve paylaşmayı artırmamız lazım. Toplum olarak kaybımız burada. Bağıştan ziyade birbirimizin üzüntüsünü paylaşmamız lazım” dedi. (DHA)

ÖNCEKİ HABER

Tasarruf sürüyor! TRT toplantısı için lüks otel seçildi

SONRAKİ HABER

Pompalı tüfekle öldürmeye teşebbüs eden erkeğe önce ceza sonra tahliye verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa