09 Kasım 2018 11:06
Son Güncellenme Tarihi: 09 Kasım 2018 16:11

Ankara’da ev baskını: Akademisyen Cenk Yiğiter de gözaltında

Ankara’da aralarında Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyen Dr. Cenk Yiğiter’in de bulunduğu çok sayıda kişi gözaltına alındı.

Fotoğaf: Evrensel

Paylaş

Ankara Üniversitesi'nden ihraç edilen, kazandığı bölüme yönetmelik değişikliği nedeniyle kayıt yaptıramayan, avukatlık stajı iptal edilen ve bir tweeti nedeniyle cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla ceza alan akademisyen Cenk Yiğiter gözaltına alındı. Yiğiter’le birlikte bazı öğrenciler de gözaltına alındı.

KHK ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ihraç edilen, Barış Akademisyeni Dr. Cenk Yiğiter, Ankara'daki evinden gözaltına alındı. Mülkiye Haber'de yer alan bilgilere göre Terörle Mücadele şube polislerince evinden gözaltına alınan Dr. Yiğiter'in gözaltı nedeni öğrenilemedi. Dr. Yiğiter'le birlikte gözaltına alınan öğrenciler de bulunuyor.

İHRAÇ, ÖĞRENCİLİK VE AVUKATLIK ENGELİ

Cenk Yiğiter, 6 Ocak 2017 tarihli 679 sayılı KHK ile görevinden ihraç edildi. Ağustos 2017’de Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü'nü öğrenci olarak kazandı. Ankara Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliğinde değişikliğe gitti. Yönetmeliğin kayıt ve kabul işlemleri bölümüne "kamu görevinden çıkartılmamış olmak" şartı getirdi. Yiğiter’in kaydı alınmadı. Mart 2018’de avukatlık stajı, stajının bitimine sekiz gün kala iptal edildi. Attığı bir tweet nedeniyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla açılan davada Ankara 20. Asliye Ceza Mahkemesi, 30 Ekim’de 1 yıl 5 ay 15 gün hapis cezası verdi. Hükmün açıklanması geri bırakılmadı.

YİĞİTER, ‘YASAKLAR’A TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Yiğiter, 2 Kasım’da Twitter’dan şu paylaşımları yapmıştı: “KHK'li bir hukuk doktoruyum. Bazı dergilerde yazımın yayınlanması, bazı bilimsel toplantılara katılmam yasak. Kamuda çalışmam yasak. Vakıf üniversitesinde çalışmam yasak. Avukat olmam yasak. Ankara Üniversitesi'nde öğrenci olmam yasak. Pasaport almam ve yurtdışına çıkmam yasak. Fetöcüysen beter ol diyen veya türlü şekilde fetöcü olduğumu ima eden yorumlara toplu cevap: Değilim. Ben Barış Bildirisi imzacısı olduğum için ihraç edildim. Bu ‘cemaat’e mensup olup, yakın olup ancak herhangi bir suça karışmamış kişilerin cezalandırılmasını ise doğru bulmuyorum. Ayrıca bu twit bir durumu tarif etmekten ibaret. İçinde bir aman dileme yok, empati, yardım, dayanışma çağrısı yok. Kimseden bir şey beklediğim yok yani. Ancak bu bir uyarıdır. Bu devlet toplumun bir kesimine bunu yapabiliyorsa, yarın başka başka kesimlere başka şeyler yapabilir.” (HABER MERKEZİ)

 

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD'de on binler Trump'a karşı sokağa çıktı: Basını rahat bırak!

SONRAKİ HABER

Hasankeyf Koordinasyonundan "Mücadele ve Yıkım Ekseninde Hasankeyf" paneli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa