08 Kasım 2018 18:42

Barış akademisyenleri davasının hakimi haberlere tahammül edemedi

Barış İçin Akademisyenlerin yargılandığı davada mahkeme başkanı geçen duruşmada söylediği sözlerin medyada yer almasına sitem etti.

Paylaş

Haber sitesi Bianet'in sözlerini haber yapmasına tepki gösteren hakim Tamer Keskin, "BİAT mı ney bir haber sitesinde yazılması ne kadar etik? Benim de ifade özgürlüğüm var" dedi.

Bianet’in haberine göre, Barış İçin Akademisyenlerin yargılanması devam ederken 27’inci Ağır Ceza Mahkemesi (ACM) başkanı Tamer Keskin geçen haftaki duruşmada sarf ettiği, “Boğazda oturup viski içmekle olmuyor” cümlesinin medyada yer alması nedeniyle avukatlardan Meriç Eyüboğlu’na sitem etti. Keskin, “Benim de ifade özgürlüğüm var” dedi.

Bugün 27’inci ACM’de Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Arş. Gör. Sinem Seçer Sipahi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden emekli Prof. Dr. Mustafa Sercan, Kaliforniya Üniversitesi’nden Doç. Dr. B.T.’nin birinci duruşmaları görüldü. Duruşma salonunda hazır bulunan Sinem Seçer Sipahi suçlamaları reddederek derhal beraatini istedi. Mahkemenin aksi kanaatte olması halinde ayrıntılı savunmasını hazırlamak için süre talep etti. Ardından sözü alan avukat Meriç Eyüboğlu, sonraki aşamalara geçilmeden derhal beraat kararı verilmesi yönünde beyanlarda bulundu. Savcı, derhal beraat talebinin reddini talep etti.

‘BENİM DE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜM VAR’

Ardından mahkeme başkanı Keskin tekrar söz alarak geçen duruşmalarda konuşulanların, “BİAT mı ney bir haber sitesinde” yazıldığını belirterek, “Avukat hanım siz söyleyin, onun orada yazılması ne kadar şık, ne kadar etik? Benim de ifade özgürlüğüm var” dedi. Eyüboğlu, “İfade özgürlüğü 1 yıl 3 aydan başlıyor sayın başkan” diye yanıtladı.

NE OLMUŞTU?

Tamer Keskin, geçen hafta görülen Ali Kerem Saysel’in duruşmasında avukat İnayet Aksu’yla polemiğe girerek, “Sur, Cizre ve Nusaybin’deki polisle, askerle, halkla da konuşmak lazım. Oralara gitmedim ben” demişti. Aksu’nun ‘gidip görmek gerektiğini’ söylemesinin ardından Keskin devamla, “Ama Beşiktaş’ta boğazda oturup viski içmekle olmuyor. Bildiri yazmak yerine para toplayıp gönderin oradaki insanlara” ifadelerini kullanmıştı.

 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Sit alanı olan tarihi köye mermer ocağı ruhsatı!

SONRAKİ HABER

Figen Yüksekdağ, Metin İlgün için başsağlığı mesajı yayımladı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa