08 Kasım 2018 18:02

Suriye, Fırat’ın doğusuna operasyon için Rusya’dan yanıt bekliyor

Suriyeli General, Erdoğan’ın, Fırat'ın doğusuna operasyon başlatılabileceği yönündeki açıklaması hakkında Rusya’dan yanıt beklediklerini söyledi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Suriye ordusunun politik bürosunun başındaki General Hasan, Sputnik’e demecinde şu ifadeleri kullandı: “Buna (başlatılması halinde operasyona) herkes bir yanıt vermeli. Yanıt sadece Suriye ordusundan değil, devamlı olarak koordinasyon kuran ve Türkiye ile anlaşmalar yapan Rus dostlarımızdan da gelmeli.”

‘ABD’YLE ANLAŞTI’

Hasan, Şam’ın siyasi yollarla Afrin’de kontrolü geri alamazsa güç kullanmaya başlayacağını söyledi. Ayrıca Hasan, ‘Amerikan tarafıyla anlaşmamış olsa Erdoğan’ın bu tip bir açıklama yapamayacağına’ inandığını da kaydetti. Erdoğan geçen hafta Suriye’nin kuzeyinde yeni bir operasyonun sinyalini vermiş, “Fırat’ın doğusundaki terör yapılanmasını da çökerteceğiz. Planımızı programımızı da yaptık. Bir gece ansızın gelebiliriz” açıklamasını yapmıştı.

Suriye’nin İdlib kentinde silahsızlandırılmış bölge kurma çalışmalarının devam ettiğini söyleyen Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, bu sürecin tamamlandığını söylemek için henüz erken olduğunu ifade etti. Zaharova, el Nusra ve müttefikleri ile diğer yasadışı silahlı grupların her gün provokasyon gerçekleştirdiğini ve bunun silahsızlandırılmış bölge kurulmasını engellediğini vurguladı.

17 Eylül’de Soçi’de bir araya gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Ekim’e kadar militanların ve ağır silahların İdlib’de kurulacak silahsızlandırılmış bölgeden çıkarılmasını öngören bir anlaşma yapmıştı.


AZEZ’DE BOMBALI ARAÇ PATLADI

Suriye’nin kuzeyinde, Türk Silahlı Kuvvetlerin denetimindeki Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) güçleri tarafından kontrol edilen Azez şehrinde bombalı bir araç infilak etti. Türkiye sınırına yaklaşık 1,5 km uzaklıkta meydana gelen patlamada ölen ya da yaralanan olmadı. Yetkililer, bir servis aracına yerleştirilen bombanın, uzaktan kumandalı mayın olduğunu bildirdi. Servis aracının Siccu kavşağına dün sabah saatlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından park edildiği öğrenildi. (DIŞ HABERLER)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Love Story’nin bestecisi yaşamını yitirdi

SONRAKİ HABER

Urfa'daki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığında patlama: 5 asker yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa