08 Kasım 2018 14:18

Erdoğan: Biz ağaç kesen değil, ağaç diken iktidar olduk

AKP Çevre, Şehir ve Kültür Başkanlığı İstişare Toplantısında konuşan Erdoğan, 'Biz ağaç kesen değil, ağaç diken iktidar olduk.' dedi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin genel merkezinde Dünya Şehircilik Günü kapsamında düzenlenen 'AKP Çevre Şehir ve Kültür Başkanlığı Eğitim ve İstişare Toplantısı'nda konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a seslenen Erdoğan "Murat, buna dikkat et! Dikey mimari yok, yatay mimari..." ifadelerini kullandı. Erdoğan ayrıca "Biz ağaç kesen değil, ağaç diken iktidar olduk" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

■ 'Sıfır Atık' projesini bir vakıfa dönüştürerek ülke genelinde böyle güçlü bir sivil toplum kuruluşuna da sahip olalım diyorum.

■ Kendini AK Partili gören her arkadaşım benim olmadığım yerde kimse yoktur anlayışıyla çalışmalarını sürdürmelidir. 2023, 2053, 2071 vizyonlarını böyle gerçekleştirebiliriz. AK Partililer 7/24 çalışacak ki Türkiye, üretmeye, kalkınmaya devam etsin.

■ 31 Mart yerel seçimlerinden de alnımızın akı ile çıkacağımıza inanıyorum.

■ Biz, bir coğrafyadan bir başkasına gitmekle kalmamış, gittiğimiz yerleri abad etmişizdir. Gidin Kafkasya'ya, Balkanlara, Orta Asya'ya ecdadımızın bıraktığı izlere rastlarsınız. Üstelik ecdadımız sadece şehirler yapmakla kalmamış, onlara ruhlar vererek bize ait hale getirmiştir.

■ Murat, buna dikkat et! Dikey mimari yok, yatay mimari...

■ Milyonlarca ağaç diktik. Biz ağaç kesen değil, ağaç diken iktidar olduk.

■ Geldiğimizde 70-75 kişilik sınıflar vardı, ortalama şimdi 30'lara düşürdük Bay Kemal. Ya bunu ona anlatmıyorlar ya da anlatıyorlar işine gelmiyor. Yalan bunun en büyük sermayesi. Bundan büyük sermayesi yok. Yalanı en güzel kim söyler dediklerinde düşünmeden cevap verin; Bay Kemal deyin.

■ Mimarinin ihtişamı ile manevi derinliğin aynı anda buluştuğu şehirlere yeterince sahip çıkamamış olmamız en büyük kaybımızdır. Sahip olduğumuz kadim mirasın hâlâ tam anlamıyla farkında olamadığımızı düşünüyorum. Binalar yükseldikçe yollar büyüdü. Fakat gönüller çoraklaştı, karardı, çölleşti.

■ TOKİ vasıtasıyla 837 bin konut inşa ederek özel sektöre de örnek olan bir şehircilik hamlesi başlattık.

■ İmar barışı ile 13 milyon kişinin devlet ile olan ihtilafını çözmeye çalışıyoruz. Bu süreçte birilerinin bunu fırsata çevirmesine de göz yummuyoruz.

■ Doğalgaz kullanımı ile hava kirliliği oranı azaldı.

■ Millet bahçelerini, millet kıraathanelerini yapalım. Biz millet kıraathanesi dedik, onlar kumarhane anladı. Milletimize, kendimizi doğru anlatırsak tercihini bizden yana kullanacaktır. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Eski Savcı Ferhat Sarıkaya tutuklandı

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa