07 Kasım 2018 17:38

‘İktidar muhtaç vatandaş sayısı artışı ile övünüyor’

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu: Sosyal yardım ile kendine bağımlı bir kitle yaratmakla övünen bir iktidar var karşımızda

Fotoğraf: DHA

Paylaş

CHP İzmir Milletvekili Özcan Purçu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Sosyal yardımlara gelince ülkemizin zenginliğini tüm kesimlere yayma aracı olarak görüyoruz. Sosyal yardım ödemelerini bu yıl itibarıyla 38 milyar liraya yükselttik” sözlerine tepki gösterdi. Purçu, “Görüyoruz ki, sosyal yardım ile kendine bağımlı bir kitle yaratmakla övünen bir iktidar var karşımızda” dedi.

‘HEDEF YOKSUL SAYISINI AZALTMAK OLMALI’

Milyonlarca yurttaşın yoksulluk ve açlık sınırı altında yaşamını sürdürmeye çalıştığını belirten Purçu şöyle konuştu: “AKP 16 yıllık icraatlarını anlatırken 2 milyardan 38 milyara çıkarttığı sosyal yardımları başarı olarak değerlendiriyor. Sosyal devletin gereği olarak yapılan yardımlar AKP iktidarı başarısı değil Avrupa Birliği Uyum yasaları çerçevesinde aslında bir gerekliliktir. Sosyal yardımların gerekliliği açıktır. Hedeflenen yoksulluğu ve yardıma muhtaç insan sayısını azaltmak olmalıdır. Şimdi bu açıklamaya istinaden sormak gereklidir, bu 38 milyar kimlere hangi miktarlarda ve nasıl verilmiştir? Yoksulluğu azaltıcı hangi adımlar atılmıştır? Ne kadar istihdam yaratılmıştır? Yoksul halk kitlelerinden alınan ağır vergilerle, yine yoksullara yardım yapmakla övünmek tarihsel ve siyasal bir utançtır. Yoksullaştırılan kesimlerin başında da Romanlar gelmektedir. Bu sosyal yardımlardan Roman vatandaşlarımızın yararlandığını söylemek Romanların sorununu çözmüş olmuyor. Bu yardımların kimlere yapılacağı AKP teşkilatları tarafından belirlenen isimlere öncelik verilerek yapılıyor. Bu önceliklerin yolu, hangi mahallede AKP’ye oy fazla çıktı ise o mahallenin sosyal yardım alacak vatandaşı öncelik kazanıyor.” (EKONOMİ SERVİSİ)

ÖNCEKİ HABER

Güney Afrika'da sağlık emekçileri iş bırakmaya hazırlanıyor

SONRAKİ HABER

Trump ve Erdoğan, görüşmeleri sonrasında ortak basın toplantısı yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa