07 Kasım 2018 17:21

Bilgi Üniversitesi çoğunluğu sağlayan sendikaya itiraz etti

DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikasında örgütlenen Bilgi Üniversitesi işçileri çoğunluğu sağladı ama üniversite yönetimi itiraz etti.

Fotoğraf: Sosyal-İş Sendikası

Paylaş

Bilgi Üniversitesinde çalışan ve DİSK’e bağlı Sosyal-İş Sendikasında örgütlenen işçiler çoğunluğu sağladı ancak üniversite yönetimi yetki itirazında bulundu. Sosyal-İş üyesi işçiler itirazın geri çekilmesini istedi.

Bilgi Üniversitesi çalışanları olarak 9 yıldır Sosyal-İş çatısı altında örgütlendiklerini belirten işçiler, “Birkaç ay öncesine kadar fiili sendikacılık yaparak, sorunlarımızı okul yönetimi ile karşılıklı diyalog içinde çözmeye çalıştık. Son olarak da eylül ayı başında, toplusözleşme için yeter çoğunluğu sağladık ve Çalışma Bakanlığına başvurduk. Geçen hafta Çalışma Bakanlığından gelen yazı da, toplu sözleşme için yetki alacak çoğunluğa sahip olduğumuzu belirtiyordu. Ancak okul yönetimi, şimdiye kadar demokratik bir hak olarak gördüğü sendikal örgütlenmemizin toplusözleşme ile taçlanmasına itiraz etti. Var olan hukuk sisteminde 2 yıl kadar sürecek bir mahkeme sürecini başlattı. 2 yıllık bir erteleme, sorunlarını toplu sözleşme ile çözmeye hazırlanan Bilgi Üniversitesi çalışanlarının hak kaybına da yol açacak bir sürece işaret ediyor” dedi.

Akademisyen, idari ve destek personelin bir arada örgütlendiği bir sendikal yapının, yalnızca vakıf üniversitelerinde değil, Türkiye’de de bir ilk olacağını belirten işçiler, “Bilgi Üniversitesi çalışanları olarak, üniversite yönetiminin, bu kararını yeniden gözden geçirmesini ve yetki itirazını geri çekmelerini istiyoruz. 9 yıllık bir mücadelenin sonucu, basit bir sayı hesabına indirgenemez, başka üniversitelere de örnek olacak bir çalışma yaşamı böyle gerekçelerle engellenemez. Yetki almış bir sendikanın üyeleri olarak, kendi temsilcilerimizi seçeceğimiz ve taleplerimizi okul yönetimi ile görüşmeye başlayacağız. Toplusözleşme yetkimizi alana kadar durmayacağız. 9 yıldır vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz” dedi.
(İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

ABD Konsolosluğu tercümanı Uluçay'ın tahliye talebine ret

SONRAKİ HABER

CHP milletvekilleri Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde RTÜK'ü protesto etti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa