07 Kasım 2018 13:55

Rusya: ABD veya İsrail İran'a karşı kanıt sunamadı

Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev: ABD veya İsrail, ihlale dair kanıt sunamadı ancak yine de İran'a yönelik yaptırım kararı alındı.

Fotoğraf: Kremlin.ru (CC BY 4.0)

Paylaş

Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, ABD'nin veya İsrail'in, İran'ın nükleer anlaşmayı ihlal ettiğine yönelik kanıt sunamadıklarını belirterek, “Yaptırım kararı nedeniyle büyük bir emek sarf edilerek ulaşılan şeyler raydan çıkabilir çünkü İranlıların sabrının da sınırı var” dedi.

Medvedev, temaslarda bulunmak üzere bulunduğu Pekin'de basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

ABD'nin başka ülkelere yaptırım uygulayarak iç siyasi meselelerini çözmeye çalıştığını savunan Medvedev, “ABD siyasetindeki mücadele ne kadar alevlenirse uluslararası toplumun parçası ülkelere yönelik yaptırımları da o derece sertleştiriyorlar” diye konuştu.

Medvedev, İran'a yönelik ABD tarafından devreye alınan ikinci aşama yaptırımları eleştirerek, şunları kaydetti:

“ABD veya İsrail, İran'ın nükleer anlaşmayı ihlal ettiğine yönelik kanıt sunamadılar ancak yine de İran'a yönelik yaptırım kararı alındı. Bunun nelere yol açabileceği çok açık. Yaptırım kararı nedeniyle büyük bir emek sarf edilerek ulaşılan şeyler raydan çıkabilir çünkü İranlıların sabrının da sınırı var.”

Rusya Maliye Bakan Yardımcısı Sergey Storçak ise “Başta G20 ve Finansal İstikrar Gözetim Konseyi gibi platformlarda ABD yönetiminin kararına itiraz edeceğiz” dedi.

Yaptırımlar nedeniyle oluşabilecek bütçe açığıyla rezervler sayesinde başa çıkabileceklerini ifade eden Storçak ABD’nin, Rus devlet borcuna yaptırım uygulama planlarına yönelik son durumla ilgili yeni bilgilere sahip olmadıklarını söyledi.

Avrupa’dan son gelen açıklamaları da olumlu bulduklarını vurgulayan Storçak, “Avrupalılar, başta emtialar olmak üzere iki ticarette avro gibi ulusal paralarla ticarete hazırlar” değerlendirmesinde bulundu.

MISIR ORDUSU, BASRA KÖRFEZİ'NE SEVK EDİLİYOR

ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları devreye sokmasıyla Ortadoğu'da yeni gelişmeler devreye girdi. Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, İran’dan gelecek doğrudan tehditlere karşı ordunun Basra Körfezi ülkelerine sevk edileceğini duyurdu.

Mısır liderinin sözleri, Youm7 haber sitesinde yayınlandı. Tehdidin Mısır’da “Arap Kalkanı 1” adlı askeri tatbikat sırasında yapılması dikkat çekti. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İstanbul Havalimanı halen orman alanıymış!

SONRAKİ HABER

Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl, Giresun'da gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa