07 Kasım 2018 12:26

Kayyım attı mahkeme süründürüyor

Viranşehir Belediyesi'ne kayyım atanmasının ardından özlük hakları verilmeden işten atılan işçilerin açtıkları dava hala sonuçlanmadı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Viranşehir Belediyesi'ne kayyım atanmasının ardından özlük hakları verilmeden işten atılan işçilerin açtıkları dava hala sonuçlanmadı.

Urfa’nın Viranşehir ilçesinde DBP'li ilçe belediyesine kayyım atanmasının ardından 135 taşeron işçisinin görevine son verilmişti. İşlerine dönmek için mücadele eden işçilerin işe iade için açtıkları davalardan yaklaşık 2 yıldır sonuç çıkmadı. 

Mezopotamya Ajansı’ndan Erdoğan Alayumat’ın haberine göre, Kayyım atandıktan sonra işine son verilen işçilerden Mihdi Vural, ilk etapta 34 işçinin işine son verildiğini belirtti. Kayyım atanmadan önce belediyedeki tüm faaliyetlerin Kaymakam iznine tabi tutulduğunu söyleyen Vural, o dönemde işçilerin listesinin emniyet tarafından “Güvenlik soruşturması yürütülecek” gerekçesiyle alındığını ve bu işlemin kayyım atandıktan sonra jet hızıyla sonuçlandığını söyledi.

TEK GEREKÇE ‘GÜVENLİK’ SORUŞTURMASI

"Örgüt üyesi olmak" gerekçesiyle işten atıldığını aktaran Vural, hakkında bu yönlü açılmış tek bir dava bulunmadığını belirterek, "Ben örgüt üyesiysem, suç işlemişsem neden hakkımda bir dava açmıyorlar?” diye sordu.

‘BANKALARLA İCARLIK OLDUM’

Belediyenin 10 yıllık işçisi olduğunu belirten Vural, 7 yıl boyunca su endeks okuma bölümünde çalıştığını 3 yıl boyunca ise belediye arşivinde çalıştığını dile getirdi. İşten çıkarıldıktan sonra kıdem tazminatı ve özlük haklarının verilmediğini ifade eden Vural, özlük haklarının verilmesi ve işe iade talebiyle Antep İş Mahkemesi'ne dava açtığını, davanın henüz sonuçlanmadığını söyledi. Vural, “Davaların ne zaman sonuçlanacağı belli değil. Bankadan kredi çektim, onun borcunu ödeyemiyorum. Bankayla icralık oldum. Davaların sonuçlanmasını bekliyorum” dedi.

‘İŞÇİLER OLARAK KAYYIMI BELEDİYEMİZDEN SÖKÜP ATACAĞIZ’

Kayyımın sadece kendisini değil belediyede çalışan diğer 135 işçiyi de mağdur ettiğini sözlerine ekleyen Vural, "Önümüzde yerel seçimler var. Bu bizim için normal bir seçim olmayacak, aynı zamanda irademize sahip çıkma seçimi olacak. İşçiler olarak kayyımı kendi belediyemizden söküp atacağız.”

‘LİSTELERİ EMNİYET HAZIRLADI’

Belediye'de zabıta olarak çalışan ve kayyım ile birlikte işinden olan bir diğer kişi de Serdar Karatepe. İşten çıkartılacak işçi listesini belediyenin hazırlamadığını söyleyen Karatepe, “Valilik talimatıyla; Emniyet tarafından belediyede çalışan işçilerin listesi zaten aylar öncesinden alınmıştı. İşçiler hakkında yürütülen güvenlik soruşturması sonuçlanınca emniyet belediyeye işten çıkarılacak işçi listesi ile birlikte yazı gönderiyor. Bu listede olan 135 işçinin işine hemen son verildi” diye konuştu.

‘ÖZLÜK HAKLARIMIZ VERİLMEDİ’

Güvenlik soruşturmasında "Örgüt ile ilişkileri olduğu tespit edildi", "Ailesinden birilerinin örgüt içinde olduğu tespit edildi" şeklinde iki satırlık bir cümleyle işlerine son verildiğini ifade eden Karatepe, "Elle tutulur bir gerekçe sunulmadan işimize son verdiler. Belediyede 10 ile 20 yıl arasında çalışan işçilerin hiçbiri özlük haklarını alamadı. Hukuki süreç başlattık ama halen bir sonuç çıkmış değil" ifadesinde bulundu.

Karatepe “Kayyım halka giderken 15-20 koruma etrafında olmasa bir adım bile atamaz. Halktan korkan bir yönetim olmaz ve biz bizim irademizi gasp eden bu kayyımı seçimlerde göndereceğiz” dedi. (Urfa/MA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Basmane’deki tekstil atölyeleri durma noktasına geldi

SONRAKİ HABER

Kocaeli'deki fabrika yangınında yaralanan işçi yaşam mücadelesini kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa