07 Kasım 2018 12:00

Sözcü gazetesi davası 12 Mart'a ertelendi

Sözcü gazetesinin sahibi ve çalışanlarının yargılandığı davada avukatların taleplerini reddeden mahkeme, bir sonraki duruşmayı 12 Mart'a erteledi.

Logo

Paylaş

Sözcü Gazetesinin Sahibi Burak Akbay, İzmir Muhabiri Gökmen Ulu, eski internet sorumlu haber müdürü Mediha Olgun ve Mali İşler Müdürü Yonca Yücekaleli’nin yargılandığı davada son aşamaya gelindi. Savcının esas hakkındaki mütalaasını hazırlamasına karar verilen dava, 12 Mart 2019’a ertelendi.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen 5. duruşmaya, tutuksuz yargılanan Gökmen Ulu, Mediha Olgun, Yonca Yücekaleli ile hakkında yakalama kararı bulunan Burak Akbay katılmazken, avukatları hazır bulundu. Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, HTS (Historical Traffic Search/Geçmiş telefon iletişimi trafiği) analiz raporunun mahkemeye gönderildiğini belirtti.  

SAVCI ESAS HAKKINDAKİ MÜTALAASINI HAZIRLAYACAK

Burak Akbay’ın Avukatı Celal Ülgen, “Gelen belgelerin tamamı lehimize olan belgelerdir. Adalet adına yapılmış zulümden daha büyük zulüm yoktur. Müvekkilimiz hakkında yakalama kararının kaldırılmasını istiyoruz” dedi. Gazetecilerin avukatları da müvekkilleri hakkındaki yurt dışı yasaklarının kaldırılmasını talep etti.

Burak Akbay hakkındaki yakalama kararını kaldırmayan mahkeme, yurt dışına çıkış yasağı tedbirlerinin kaldırılması taleplerini de reddetti. Dosyanın, esas hakkındaki mütalaasını hazırlaması için Cumhuriyet Savcısına verilmesini karar veren heyet, bir sonraki duruşmanın 12 Mart 2019’da görülmesine hükmetti.

İDDİANAME

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosunca hazırlanan 73 sayfalık iddianamede, gazetenin sahibi Burak Akbay hakkında “Silahlı terör örgütünü yönetme” ve “Silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçlamalarıyla 16,5 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Gazetenin İzmir Muhabiri Gökmen Ulu ile eski İnternet Sorumlu Haber Müdürü Mediha Olgun ve Mali İşler Müdürü Yonca Yücekaleli hakkında ise “Silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek isteyerek yardım etme” suçlamalarıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Gürer: Muhalif gazetecilere sarı basın kartı verilmiyor

SONRAKİ HABER

Gebze'de Evrensel ile dayanışma etkinliği düzenlendi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa