06 Kasım 2018 19:24

ABD, 3 üst düzey PKK yöneticisini bildirene ödül vereceğini açıkladı

ABD Dışişleri Bakanlığı, Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan'ın yerini bildirenlere 12 milyon ödül verileceğini açıkladı.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Amerikan Büyükelçiliği ABD Dışişleri Bakanlığı'nın 3 üst düzey PKK yöneticisi için 'adalet için ödül' programı kapsamında, kendilerinin yer bilgilerini paylaşanlara ödül verileceğini açıkladı.

Açıklamada, Murat Karayılan için 5 milyon dolar, Cemil Bayık için 4 milyon dolar, Duran Kalkan için ise 3 milyon dolar ödül verileceği duyuruldu.

ABD Büyükelçiliği'nin açıklaması şöyle: "Amerika Birleşik Devletleri, NATO müttefikimiz Türkiye ile terörle mücadele alanında yürüttüğü işbirliğine değer vermektedir. Ziyaretim kapsamında, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın “Rewards for Justice (Adalet için Ödül)” programının PKK terör örgütüne mensup üç üst düzey ismi hedef aldığını duyurmaktan mutluluk duymaktayım. ABD Dışişleri Bakanlığı, söz konusu PKK’lıların kimlik ya da yer tespitini mümkün kılacak bilgiler karşılığında para ödülü verilmesini onaylamıştır. Buna göre, Murat Karayılan için (5 milyon Amerikan dolarına kadar), Cemil Bayık için (4 milyon Amerikan dolarına kadar) ve Duran Kalkan için (3 milyon Amerikan dolarına kadar) ödül verilecektir."

Bir televizyon programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD'nin ödül kararı açıklamasına ilişkin, "İhtiyatla karşılıyoruz. Faydadan hali değildir, geç kalmış bir şeydir. Bu konuda Cumhurbaşkanımız da her defasında ifade ettiler. Münbiç yol haritası planlandığı şekilde bütün yönleriyle uygulanacak. PYD, YPG unsurları Fırat'ın doğusuna geçecek. Bir kere Münbiç tarafını güvence altına alacağız. Ortak devriyeler başladı ama bu yeterli değil. Bizim beklentimiz, ABD'nin PKK'nın Suriye kolu olan PYD ve YPG ile angajmanını tamamen bitirmesi. Bu sadece bizim ulusal güvenliğimiz açısından değil, Suriye'nin toprak bütünlüğü, etnik harmonisi açısından da son derece önemli." ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

“Eğitimde 2023 vizyon belgesi” ne getiriyor?

SONRAKİ HABER

İsveç’te IŞİD’li ailenin 7 çocuğu koruyucu ailelere verildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa