Gözaltına alınan TARİŞ işçileri serbest bırakıldı

Sendika üyesi işçilerin işten atılması üzerine direnişe geçen TARİŞ işçilerine polis saldırdı; 65 kişi gözaltına alındı ve saatler sonra bırakıldı.

07 Kasım 2018 08:33
Son Güncellenme Tarihi: 07 Kasım 2018 17:20
Paylaş

Dilek OMAKLILAR
İzmir

İzmir'deki Çiğli Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu TARİŞ fabrikasında 7 işçi DİSK/Gıda-İş Sendikasına üye oldukları için işten atıldı. İşten atmaların devam edeceği öngörülen fabrikada işçiler, servisleriyle dönmeyerek fabrika içinde eyleme başladı. Atılan işçilerin geri alınması ve sendikanın tanınması talebiyle direnişe geçen işçilere polis saldırdı. Fabrika önüne gelen çevik kuvvet, 65 kişiyi gözaltına aldı. Aralarında sendikacıların da olduğu 65 kişiden 33'ü saat 04.00 sıralarında, diğer işçiler ise ilerleyen saatlerde serbest bırakıldı. DİSK/Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan gelişmelere ilişkin fabrika önünde açıklama yaptı. Görüşme taleplerine yanıt verilmediğini ifade eden Aslan, atılan işçiler geri dönene kadar fabrika önünde direnişin devam edeceğini ifade etti.

DİRENİŞ DÜN BAŞLADI

DİSK/Gıda-İş Sendikası'nın örgütlenme çalışmasının yaklaşık 5 ay önce tamamlandığını belirten TARİŞ İşçileri, işverenlerin sendikayı tanımadığını ve kendilerine baskı yapıldığını aktardı. "Ya başka sendika, ya da istifa" denildiğini ifade eden işçiler, bunun üzerine işçiler 6 Kasım'da fabrikadan çıkmama kararı alarak işyerinde eyleme başladı.

'ATILAN İŞÇİLER GERİ ALINANA DEK DİRENİŞİMİZ SÜRECEK'

Gıda-İş'e üye olduğu için TARİŞ'ten atılan işçilerden Murat Yılmaz, fabrika yönetiminin işçinin iradesini tanımayarak sendikayı kabul etmediğini belirtti:

"Patron, sendikaya üye olmamızı engellemek için bize baskı uyguladı. Akşam 17:30 sıralarında 7 işçi işten atıldı ve gerekçe olarak kadro fazlalığı gösterildi. Ancak biz işten atmaların sendikal faaliyetlerimiz gerekçesiyle olduğunu biliyoruz. Tüm kamuoyundan ve demokrasi güçlerinden, atılan tüm işçiler geri alınana ve sendika tanınana dek sürecek direnişimize destek vermelerini bekliyoruz." 

Gıda-İş Sendikası Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek ise "TARİŞ değerini korumak önce çalışanlarını ve onun için üreten köylülerimizin taleplerini karşılamaktan geçmektedir. Tamamlanan örgütlülüğümüz işveren ve temsilcileri tarafından tanınmamaktadır. Bu süreç içerisinde işçi arkadaşlarımızla barışçıl her yolu deneyerek görüşme çabalarımız görmezden gelinmiştir. İşçi arkadaşlarımız  anayasal haklarını kullanarak sendika tercihlerini yapmış beş aydır da sendikamız DİSK Gıda İş üyesi olarak üyeliklerine devam etmektedirler. İşveren ve temsilcileri ise işçi arkadaşlarımızı bölmek için her yolu denemiştir. Sendikamıza üye işçi arkadaşlarımızın taleplerinin kabul edilmesi ve sendikamızla sözleşmenin yapılması için harekete geçilmesini talep ediyoruz" dedi.

DERİTEKS'TEN DESTEK

Deriteks Sendikası iş yeri temsilcileri de TARİŞ'e gelerek işçilerin direnişine destek verdi.

ÇEVİK KUVVET, HAKKINI ARAYAN İŞÇİYİ GÖZALTINA ALDI

Daha sonra fabrikaya gelen ve işçilerin eyleminin hukuksuz olduğunu iddia eden Emniyet İl Müdür Yardımcısı, Mazhar Uzbek ile görüştü. Uzbek, işçilerin taleplerinin net olduğunu ve anayasaya aykırı davrananın patron olduğunu ifade etti.

Fabrika önüne gelen çok sayıda çevik kuvvet polisi ise kapı önünde bekleyen sendikacılardan kimlik tespiti için kimliklerini aldı ve direnişteki işçileri gözaltına almaya başladı. Çevik kuvvet ekiplerinin 65 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi. Gözaltına alınan işçiler ve sendika yöneticileri sabah saatlerin serbest bırakıldı.

Gözaltına alınıp serbest bırakılanlar arasında Deriteks Sendikası İzmir Şube Başkanı Makum Alagöz, Genel-İş İş Yeri Temsicisi Eren Bilgen, Genel-İş 7 No'lu Şube Başkanı Kemal Köroğlu, Genel-İş 2 No'lu Şube Yöneticisi Bayram Kesgin, Birleşik Metal-İş İş Yeri Temsilcisi Sedat Sadak, Gıda-İş Ege Bölge Temsilcisi Mazhar Uzbek, Genel-İş 2 No'lu Şube Mali Sekreteri Ümit Gültekin ve Akar Tekstil İşyeri Temsilcileri de var.

'İŞTEN ATILMAMIZIN NEDENİ SENDİKAYA ÜYE OLMAMIZ'

Serbest bırakılan işçilerden Davut Ay "İşten atılmamızın nedeni, sendikaya üye olmamız. Bundan 5-6 ay önce tehditler yapıldı zaten. Sonuç buraya geldi. İşten attılar. İfadelerimiz alındı. Doktor kontrolden geçirildik ve serbest bırakıldık" dedi.

'YAPILAN MUAMELEYİ KINIYORUM'

Serbest bırakılan işçilerden Murat Yılmaz ise direnişin devam edeceği şu sözlerle aktardı:

"Sendika temsilcisi arkadaşımızın uyarısıyla beraber dışarıya sukunetle kendi isteğimize göre çıkmamıza rağmen polis bize müdahale etti. Bunu kınıyorum. Yapılan muamelenin yanlış olduğunu düşünüyoruz. Direnişe devam edeceğiz. Bugün saat 11.00'de basın açıklamamız var. Sabah itibariyle de fabrikada direnişimize kaldığımız yerden devam edeceğiz."

GÖZALTILAR SONRASI FABRİKA ÖNÜNDE AÇIKLAMA

Sabaha karşı serbest bırakılan TARİŞ işçileri, 7.30 da yeniden fabrika önünde bir araya geldi. Burada açıklama yapan DİSK/Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Aslan, "Hukuksuzluğun sorumluları bunun hesabını verecekler. Atılan işçilerin geri alınmasını ve sendikamızla diyaloğa geçilmesini istiyoruz. Diyaloğa yanaşmazlarsa mücadelemiz devam edecek" dedi.

Ayrıca personel müdürü, gözaltından çıkan işçilere idari izinli sayılacaklarını açıkladı.

ATILAN İŞÇİLER GERİ DÖNENE KADAR DİRENİŞ DEVAM EDECEK

DİSK/Gıda-İş gece saatlerinden itibaren yaşananlara ilişkin fabrika önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya Türk-İş’e ve DİSK’e bağlı sendikalar ve siyasi parti temsilcileri de destek verdi. Direnişteki TARİŞ işçileri ise fabrika yönetiminin kendilerini idari izinli göstermesi nedeniyle eyleme katılamadı.

Burada konuşan Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, “Beş buçuk ayı aşkındır örgütleme sürecimiz vardı. 3 ayda örgütlendik 2 ay ise toplusözleşme mücadelesi veriyoruz. Gerek sendikamız gerek işçi arkadaşlarımız inatla, sabırla ve huzurla sürecin masada bitmesi için çaba gösterdik. Bugün görüşmek için işverenle mutabık kalmıştık. Ama her ne olduysa dün akşam komitedeki arkadaşlarımızı keyfi hukuksuz bir biçimde iş akitlerine son verdiler” dedi.

TARİŞ işçilerinin atılan arkadaşlarına sahip çıktığını belirten Seyit Aslan, “İçerdeki arkadaşlarımız, işçilerin neden atıldıklarına dair açıklama almak için fabrika bahçesinde bir araya geldiler ve bu çok haklı talepleri suç sayıldı ve işverenin şikayeti ile gözaltına alındılar” diye konuştu.

“Biz de yasaları biliyoruz, biz de hukuktan anlarız” diyen Aslan şöyle devam etti: “İşçi arkadaşlarımızın beklemesi ve talebi suç sayılamaz. Fabrikanın genel müdürü ve yöneticileri hangi hukuki gerekçelerle işten attılar bunu açıklamalılar. Şimdiye kadar iyi çalışıyor dediğiniz işçiler verimsiz derseniz bu yalan olur. Demokratik hakkını kullananlara karşı gözaltı, baskı yapmak doğru değildir. İşverenin istifa ve sendika değiştirme baskıları suçtur. 20 yılını emek vermiş alın teri dökmüş işçilere baskı yapılması kabul edilemez.”

Patronun resmi olmayan görüşme istediğini ifade eden Aslan, “Bu talebi kabul etmeyiz. Biz 2 defa yazılı olarak talep ettik, her seferinde ‘Biz sendikaya karşıyız sendika istemiyoruz’ dediler. Bunun kararını TARİŞ işvereni veremez, işçiler istediği gibi istediği sendikaya üye olur bu haktır. Biz de burda karışıklık istemiyoruz. İş huzuru ve iş barışı isteriz ama bunun için işverenin haklarımızı tanıması lazım. Yoksa bu kapıdan ayrılamayız” dedi.

Bu ülkede anayasal özgürlüklerin yasalara yazılı olduğunu ancak bu hakkı kullanmak için direnmek mücadele etmek gerektiğini dile getiren Aslan şunları söyledi:

“Sendikalı olmak cezalandırma sebebi olamaz. İşveren keyfi olarak işten atarken, sendikadan istifa baskısı yaparken ikna odaları kurarken suç işlemiyor mu? Bu yasalar hep işverenden yana mı olacak? Alınteri ile çalışanların hak ve özgürlükleri garanti altına alınmazsa hak ve özgürlükten bahsedilemez. Buradan bir kez daha TARİŞ Yönetim Kurulu Başkanı ve İzmir kamuoyuna duyuruyoruz. Talebimiz insanca yaşayabilecek bir ücret almak ve tarafların uzlaşması ile bunu elde etmek. İşçi arkadaşların hak ve özgürlüklerine saygı duyulması. İş barışı huzuru ve güvenlikten öyle bahsedebiliriz, yoksa huzur da olmaz iş barışı da olmaz ve sorunlar büyür. Atılan arkadaşlarımız işe alınana kadar bu işletmenin önünden gitmeyeceğiz.”

ÇERKEZOĞLU: HAK ÇİĞNEYENLER SUÇLUDUR

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Patronun, başka bir sendikaya geçmeleri için işçilere baskı yaptığını ve Gıda-İş’ten istifa etmeyen işçileri işten ayrılmaya zorladığını belirten Çerkezoğlu şu ifadeleri kullandı:

“Bu ülkede işçilerin haklarının, hukuklarının çiğnenmesinin polisin güvencesinde olduğuna dair ‘gizli’ bir Anayasa mı mevcuttur? İzmir Tariş fabrikasında yaşananlar bu ülkede derinleşen ekonomik krizin faturasının işçilere kesilmek istendiğini bir kez daha göstermiştir. Biz DİSK olarak bu haksız, hukuksuz, adaletsiz uygulamalara karşı işçilerin birliğini, dayanışmasını ve mücadelesini büyütmeye kararlıyız. Yüzde 1’in çıkarlarını korumak için, yüzde 99’unun insanca çalışma ve yaşama hakkının gasbedilmesine karşı, emeğimiz için, adalet için, demokrasi için kol kola omuz omuza direneceğiz.”

KESK: ‘TARİŞ İŞÇİLERİNİN YANINDAYIZ’

KESK Yürütme Kurulu işçilere ve örgütlenme hakkına yönelik saldırıları kınadı.

KESK Yürütme Kurulu, TARİŞ  işçilerine destek açıklaması yaptı. Yazılı açıklamada, sendika örgütlenmesini beş ay önce tamamlamasına rağmen işverenin işçileri istifaya zorlayarak baskılarını artırdığına dikkat çekilerek, yedi işçinin işten atılması sonrası başlayan direnişe müdahale edilmesi ve işçilerin gözaltına alınmasına tepki gösterildi. Sendika hakkı, toplu iş sözleşmesi ve grev hakkının anayasa ile güvence altına alındığı vurgulanan açıklamada, “Bu temel hakların kullanılmasını sağlamakla yükümlü olanların  işverenin yanında saf tutması kabul edilemez” denildi. İşten atılan işçilerin geri alınması ve sendikal örgütlülüğün önündeki baskı ve engellemelere son verilmesi talep edilen açıklamada, “KESK olarak TARİŞ işçisi nezdinde tüm emekçilerin sendikal hak ve özgürlüklerini hedef alan saldırıyı kınıyoruz. İşçi sınıfı mücadele tarihinde önemli bir yeri olan TARİŞ işçisinin yanında olduğumuzu ilan ediyoruz” denildi.

TÜM BEL-SEN’DEN TARİŞ İŞÇİSİNE DESTEK

Tüm Bel-Sen  Merkez yönetim kurulu yazılı açıklama yaparak TARİŞ işçinin yanında olduklarını belirtti.

Tüm Bel-Sen yaptığı açıklamada "DİSK/Gıda-İş sendikası İzmir Çiğli Organize Sanayi’de bulunan TARİŞ İşçileri içinde örgütlenmesi 5 ay önce tamamlanmasına rağmen işveren tarafından işçilere “Ya başka sendikaya üye ol ya da istifa et” baskısı yapılarak 7 işçinin işten atılmasına karşı yerel yönetim emekçileri olarak TARİŞ işçileri ve DİSK GIDA-İŞ sendikası ile sınıf dayanışması içinde olduğumuzu ifade ederiz"dedi.

Sendikal örgütlenmenin anayasal hak olduğunu hatırlatan ve işçilerin hangi sendikaya üye olacağına işverenin değil işçilerin karar verdiğini ifade eden Tüm Bel-Sen,  "Dün gece işveren talebiyle kolluk güçleri tarafından cok sayıda TARİŞ işçisinin ve sendika yöneticisinin gözaltına alınması, panzer ve tomalarla fabrikaya yığınak yapılması biz bütün emekçilerin iş ekmek ve özgürlük mücadelesine sendikal hak ve özgürlüklere yönelik saldırıdır" diye belirtti.

Tüm Bel-Sen açıklamasında son olarak şunları vurguladı: "İşten atılan işçiler işe alınsın. TARİŞ patronu işçilerin sendikal örgütlülüğüne müdahale edemez. İşveren-polis baskısı son bulsun."

TARİŞ DİSK/GIDA-İŞ'İ SUÇLADI

TARİŞ Zeytin ve Zeytinyağı Birliği’nin kurumsal iletişim birimi tarafından yapılan açıklamada işten atmaların sendikalaşmayla ilgisi olmadığı iddia edip sendikayı suçladı:

“Yürütülen işlemlerin sendikalaşmayla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır. Nitekim görevi sona eren personelin sendikalı, sendikanın ise yetkili olduğuna dair kurumumuza herhangi bir bilgilendirme yapılmamıştır. Buna karşılık yetkili olmayan sendika, çalışanlarımızı iş yerini işgale teşvik etmiş, kurumumuz önünde çalışanlarımızın içinde olmadığı eylem grupları oluşturmuştur. Konu adli makamlara intikal etmiştir.”

 

ÖNCEKİ HABER

Potada Avrupa kupası maçları oynanıyor

SONRAKİ HABER

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'dan NATO'ya bağlılık açıklaması

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa