06 Kasım 2018 17:12

Türk PDR-Der’den gözaltına alınan meslektaşları için tepki

Manisa'da Türk Psikoloji Danışma ve Rehberlik Derneği bir meslektaşlarının hukuksuz bir şekilde gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Türk Psikoloji Danışma ve Rehberlik Derneği (Türk PDR-Der) Manisa Şubesi meslektaşlarının, adli bir durumla ilgili sosyal çalışma görevlisi olarak görevlendirilmeyi kabul etmediği için gözaltına alınmasını protesto etti.

Türk PDR Derneği Manisa Şubesi Turgutlu Adliyesi önünde basın açıklaması düzenleyerek, gözaltına alınan meslektaşlarının durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamayı okuyan PDR Derneği Başkanı Esin Türkoğlu, “Meslektaşımız, polis tarafından aranarak adli bir durumla ilgili sosyal çalışma görevlisi olarak görevlendirildiği söyleniyor. Meslektaşımız kanunlarda belirtilen yasal çalışma saatlerinin dışında olan, mesleki görev tanımları içerisinde yer almayan, izni alınmadan isteği dışında yapılan böyle bir görevlendirmeyi kabul etmiyor. Bu aramadan yaklaşık 45 dakika sonra Turgutlu Cumhuriyet Savcısı talimatıyla meslektaşımız, polis zoruyla gece 01:00’de Emniyete götürülüyor. İfadesi alındıktan sonra hastaneye sağlık kontrolü için götürülüyor, montu çıkartılarak, ayakkabılarının bağcıkları, küpeleri alınarak nezarete atılıyor ve geceyi burada geçiriyor” dedi.

“Başka bir Bakanlığın (Adalet Bakanlığı) görevini bizim yapmamızın istenmesi, memurların çalışma saatleri kanunlarda belirtilmiş olmasına rağmen Turgutlu Cumhuriyet Savcısının, keyfi olarak kanunları tanımazcasına, bizleri karakollarda çalışmaya mecbur bırakması, istediği saatte herhangi bir açıklama ve gerekçe sunmasına bile fırsat verilmeden insan onurunu zedeleyici bir şekilde gözaltına alması hangi hukuk devletinde görülebilir?” şeklinde konuşan Türkoğlu, “Bir savcının, bir eğitimciye, bir ruh sağlığı çalışanına bu şekilde aşağılayıcı bir muamelede bulunması nasıl bir uygulamadır, bu nasıl izah edilebilir?” dedi.

Son olarak Türkoğlu, “Adalete ve hukukun üstünlüğüne inanıyor, kanunlara ve yönetmeliklere aykırı bu uygulamanın lehimize sonuçlanacağını düşünüyoruz. Türk PDR Derneği olarak bu zorbalığın peşini bırakmayacağız” diye ekledi.

Basın açıklamasına Eğitim Sen Manisa Şubesi ile Turgutlu temsilciliği de katıldı. Açıklamanın ardından Dernek avukatı Güldane Dörtbudak Akbay da kısa bir açıklama yaparak, “Görevi başında olmayan memur için idari olarak tutanak tanzimi ve hakkındaki idari soruşturmada kendini savunması istenmekte iken bu şekil bir uygulamanın zorbalıktan ve görevi kötüye kullanmaktan başka bir açıklaması maalesef ki yoktur. Bunu da buradan ilgili savcılara bildirmeyi bir görev olarak görür şikayetçi olduğumuzu belirtiriz” dedi. (Manisa/EVRENSEL)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Irkçılığa ve ön yargılara karşı dayanışma etkinliği

SONRAKİ HABER

1938 Dersim Katliamı'nın tanığı Dengbêj Silo Qiz hayatını kaybetti

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa