06 Kasım 2018 12:09

'Askeri okul öğrencilerine 24 Haziran'da usulsüz oy kullandırıldı'

Çankaya'ya bağlı Ahlatlıbel Mahallesi'nde 3 bin 129 askeri okul öğrencisine usulsüz oy kullandırıldığı iddia edildi.

Fotoğraf: Özge Eli Kızıl/AA

Paylaş

Ankara’nın Çankaya ilçesindeki Ahlatlıbel Mahallesi'nde 24 Haziran seçimlerinde oy vermesi yasal olarak mümkün olmayan 3 bin 129 askeri okul öğrencisine usulsüz oy kullandırıldığı iddia edildi.

Yeniçağ Gazetesi Ankara Temsilcisi Ahmet Takan’ın, bugün yayınlanan "3 bin 129 askeri öğrenci 2 koğuşa nasıl sığar?" başlıklı yazısındaki iddiaya göre yasal olarak oy kullanamayan askeri okul öğrencilerine, ikametgahları bir günde taşınarak oy kullandırıldı.

Takan’ın belgelere ve mahalle muhtarının tanıklığına da yer verdiği yazısına göre öğrenciler, iki koğuşta ikamet eder şekilde gösterildi. Öğrencilerin oy kullandıkları seçim bölgesinde seçmen sayısı 2 bin 180’den 5 bin 309’a, 5-6 olan sandık sayısı da 14’e yükseldi.

Mahalle Muhtarı Nizam Yılmaz tanıklığını şu sözlerle aktardı: “Seçim kurulunu aradım ben. İlçe seçim, ‘Doğrudur. 1 haftadır bununla uğraşıyoruz’ dediler. ‘Sizin oraya Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi öğrencileri seçmen statüsünde sokuldu’ dediler. Nasıl oldu, diye sordum, ‘İşte kursiyer olarak tanımlandığı için oy kullanabilecekler’ dediler.”

Ahmet Takan’ın iddiasına göre, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun onayıyla yapılan bu işlem, seçim günü de devam etti. Askeri öğrenciler, araçlarla oy kullanacakları Ahlatlıbel Mahallesi'ndeki okula getirildi ve askeri düzenle oy kullandırılıp geri götürüldü. Oy kullanılan sandıklarda, çoğunlukla AKP ve MHP’ye oy çıktı. (HABER MERKEZİ)

Yazının tamamını okumak ve belgeyi incelemek için tıklayın.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

İsviçre’de inşaat işçilerinin eylemleri kararlılıkla sürüyor

SONRAKİ HABER

Van'da zamlar nedeniyle doğal gazdan tezeğe döndüler

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa