05 Kasım 2018 16:46
Son Güncellenme Tarihi: 05 Kasım 2018 23:31

ABD’ye yürüyen göçmen konvoyu yolu yarıladı

Orta Amerika ülkelerinden ABD’ye ilerleyen binlerce kişiden oluşan göçmen konvoyundaki ilk grup, Meksika’nın başkenti Meksiko’ya ulaştı.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Meksika üzerinden ABD’ye geçmeye çalışan binlerce göçmenden yaklaşık 450’si başkent Meksiko’ya vardı. Kente ilk ulaşan grup, geçici barınakların kurulduğu bir stadyuma yerleştirildi. Meksiko yönetimi, göçmenler için gıda ve su yardımlarının hazır olduğunu açıkladı. Göç boyunca yürüyen göçmenlerin bulundukları nokta, en yakın ABD sınırı olan Texas’a, yaklaşık 805 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Meksika’nın Chiapas, Oaxaca ve Veracruz kentlerini kapsayan güzergahta 500 kilometrelik mesafeye kadar uzanan ve 3 gruptan oluşan konvoy, başkente doğru devam ediyor.

PENTAGON: 5 BİN 200 ASKER GÜNEYBATI SINIRINA İNTİKAL ETMİŞ OLACAK

Pentagon'dan Meksika sınırına yığınak açıklaması geldi. Pentagon Sözcüsü Albay Manning, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında "Bugün itibariyle toplam 5 bin 200 asker güneybatı sınırına intikal etmiş olacak" ifadelerini kullandı.

Orta Amerika'dan ABD'ye doğru gelen göçmen kervanına karşı Meksika sınırına asker konuşlandırılmasına ilişkin sorulara cevap veren Manning, "Gümrük ve Sınır Koruma Kurumuna ilk desteğimiz giriş noktalarını güçlendirmek ve sınırda kilit açıklara müdahale etmektir" dedi.

Şu anda bölgede 4 bin 800 asker bulunduğunu söyleyen Manning, "Bugün itibarıyla 5 bin 200 civarında askerin güneybatı sınırına intikal etmiş olacak" dedi.

HONDURAS’TAN YOLA ÇIKTILAR

Honduras, Guatemala ve El Salvador’dan zulüm, şiddet ve yoksulluk nedeniyle kaçan ve 7 bin kişiden fazla olduğu değerlendirilen konvoyun yolculuğu, birkaç hafta önce Honduras’tan başlamıştı. ABD Başkanı Donald Trump, geçen hafta yaptığı açıklamada, göçmen konvoyunun ABD’ye girişine izin vermeyeceklerini belirtmiş; Meksika sınırına 10-15 bin asker göndereceklerini kaydetmişti. Taşla silah arasında “fazla fark” olmadığını söyleyen Trump, güvenlik güçlerine, göçmenlerin atacağı taşı silah gibi görmelerini atılan taşlara ateşle karşılık verilebileceğini belirtmişti. Trump ayrıca, Guatemala, El Salvador ve Honduras’a yardımları kesme tehdidinde bulunmuştu. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Liverpool'un yıldızı Muhammed Salah'ın heykeli tartışma konusu oldu

SONRAKİ HABER

Saadet öğretmen intihardan önce 'öğrencilerin önünde bana yumruk attılar' demiş

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa