05 Kasım 2018 16:19

Kadınlardan Artos Dağı’nda yoğun mesai

Van'da Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı çalışan kadın işçiler, yeni ormanlar için binlerce hektarlık alanda ağaçlandırma çalışması yapıyor.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Orman İşletme Müdürlüğünde görevli kadın işçiler, Van’da yerli ve yabancı turistlerin uğrak yerlerinden Akdamar Adası’nın karşısındaki Artos Dağı’nın eteklerinde yoğun mesai yapıyor.

İş makineleriyle kazılan yamaçlara bir yandan fidan diken kadın işçiler, bir yandan da ormanların korunması ve geliştirilmesi için mesai harcıyor.

Kışın karda, yağmurda, çamurda, yazın kavurucu sıcağın altında mücadele eden kadınlar, olası yangınlara karşı da çalışma yürütüyor.

İki çocuk annesi Güler Avcı, sabah saat 08.00’de ormana geldiğini ve gün içerisinde olası yangınlara karşı kurumuş ağaç dallarını topladıklarını söyledi. Avcı, “Çocuklarımızın geleceği için çalışıyoruz. Ormana, buradaki ağaçlara, fidanlara çocuğumuz gibi bakıyoruz” dedi.

Sevim Duman da “Şu an Artos Dağı’nın eteklerindeyiz. Kadının yapamayacağı iş yoktur. Burada çalışarak kadınların bu işi de en iyi şekilde becerdiğini gösteriyoruz” dedi.

Şehristan Duran da günde 150 fidan diktiğini söyledi. Duran, “Aslında burada erozyonla da mücadele ediyoruz. Çorak toprakları yeşillendiriyoruz. Arkadaşlarımızla koordinasyon içinde çalışarak dağlarımızı yeşillendiriyoruz” dedi. (Van/AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Yeni başbakan Haşdi Şabi için ‘kalıcı yapı’ dedi

SONRAKİ HABER

Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl, Giresun'da gözaltına alındı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa