05 Kasım 2018 16:01

Yeni başbakan Haşdi Şabi için ‘kalıcı yapı’ dedi

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi ‘Haşdi Şabi' için ‘kalıcı yapı’ dedi.

Fotoğraf: AA

Paylaş

Irak’ın başkenti Bağdat'taki Haşdi Şabi Kurumu'nu ziyaret eden Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, burada yapının komutanlarıyla bir araya geldi.

Abvulmehdi, toplantı sırasında yaptığı açıklamada, “Haşdi Şabi, Irak için tarihi bir başarıdır. Haşdi Şabi, ordu, polis ve diğer güvenlik güçlerine güç verdi. Bu yapı, göz ardı edemeyeceğimiz büyük bir gerçek ve bunu desteklemek görevimiz” ifadelerini kullandı.

Haşdi Şabi'ye bağlı milislerin maaş sıkıntısı yaşadığına yönelik tartışmalara da değinen Abdulmehdi, bu konunun çözümü için alternatif mali kaynaklar bulacaklarını ifade etti.

Abdulmehdi, şunları kaydetti:

“Bazıları Haşdi Şabi'nin geçici olduğunu söylüyor. Ben ise Haşdi Şabi'nin 'zorunlu olarak kalıcı' olduğunu vurgulamak istiyorum. Haşdi Şabi'nin kalıcı olarak devam etmesini tüm gücümle destekleyeceğim.”

Haşdi Şabi Sözcüsü Ahmed el-Esedi, dün düzenlediği basın toplantısında, eski Başbakan Haydar el-İbadi hükümetinin görev bitiminden bir gün önce ‘milis güçlerin maaşlarını azalttığını’ ileri sürmüştü. Esedi'nin bu açıklamaları ülkede tartışma yaratmıştı. İbadi, bugün yaptığı açıklamada, Esedi'nin iddiasının ‘tamamen yalan’ olduğunu söyledi.

Yaşanan bu tartışmalar üzerine Başbakan Abdulmehdi'nin Haşdi Şabi Kurumu'nu ziyaret ederek yaptığı açıklamalar “yeni hükümetin bu yapıya dair ilk tutumu” olarak değerlendirildi. (AA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Netanyahu’dan idam cezası yasa tasarısına destek

SONRAKİ HABER

Tekel bayilerin saat 22.00 isyanı: Alkol satış sınırı gece yarısına alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa