05 Kasım 2018 15:32

‘Nakil, mahkumlar için bir işkence aracı oldu’

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, mahkumların ailelerine yakın cezaevlerine nakil yapılmayışına tepki gösterdi.

Fotoğraf: ChangTing/Flickr 

Paylaş

HDP Kocaeli Milletvekili ve İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Dr. Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerinde kalan yurttaşların ailelerine yakın cezaevlerine nakil yapılmayışının doğurduğu sorunları Meclis gündemine taşıdı ve “Nakil, bir işkence aracı oldu” dedi.

Nakil sorunun sadece bir mahpusun cezaevi değiştirmesi olmadığını söyleyen Gergerlioğlu, “Aslında nakil en çok aileleri ve de anne babası cezaevinde kalan o masum çocukları ilgilendiren bir konudur. Maddi anlamda insanları bitiren uygulama dışında yakınlarının cezaevinde olmasının hüznüne bir de kilometrelerce yok kat edilmesini gerektiren sorundur nakil sorunu. Bize bu konuda oldukça fazla şikayet alıyoruz. Ailesi Van’da olan bir mahpusun Edirne’ye Edirne’de ailesi olan bir mahpusun Antalya’ya gönderilmesinin akılla izahı yoktur. Bu konuda da ne yazık ki akıllara gelen ilk cezaevlerini boşaltmak olması gerekirken maalesef yeni cezaevleri yapmak ve bu cezaevlerini de ekonomiye katkı gibi sunmak akıllara gelmektedir. Kimse unutmamalıdır cezaevlerinin kalabalık olması, insanların yerlerde aynı yatakta 3-4 kişinin yatması da hükümetin sorumluluğudur, insanların ailelerini görememesi de hükümetin sorumluluğudur.” dedi.

PLANLANAN SOMUT ADIMLAR VAR MI?

Gergerlioğlu’nun Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorduğu bazı sorular şöyle: “İkamet ettikleri şehrin dışında bir cezaevinde kalan aile fertlerini görmeye giderken kaza geçirip yaralanan veya hayatını kaybeden yurttaş sayısı kaçtır? Bu yaralanmalı veya ölümlü kazaların kaçında cezaevinde kalan kişi nakil talebinde bulunmuştur? İnsan hayatına etki eden cezaevi nakil problemlerinin çözümü konusunda atılması planlanan somut adımlar nelerdir?” (İstanbul/EVRENSEL)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

Rize Çiftekavak Deresi, dökülen atıklar yüzünden bembeyaz akıyor

SONRAKİ HABER

Tekel bayilerin saat 22.00 isyanı: Alkol satış sınırı gece yarısına alınsın

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa