05 Kasım 2018 13:06

Binali Yıldırım ve oğulları, gazeteci Ünker'e bir dava daha açtı

Gazeteci Pelin Ünker: Önce tazminat davası açıp sonra neden ceza davası da açtılar bilmiyorum.

Fotoğraf: Ahmet Bolat/AA

Paylaş

Paradise Papers haberleri nedeniyle Cumhuriyet gazetesi eski finans editörü ve muhabiri Pelin Ünker'e 500 bin TL'lik tazminat davası açan eski Başbakan Binali Yıldırım ve oğulları, gazeteci hakkında 'kamu görevlisine hakaret' suçundan da dava açtı. Pelin Ünker, “Bekliyorduk ama önce tazminat davası açıp sonra neden ceza davası da açtılar bilmiyorum” dedi.

T24'te yer alan habere göre, Cumhuriyet Vakfı eski Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Erinç ile eski finans editörü ve muhabiri Pelin Ünker hakkında, Paradise Papers haberleri nedeniyle Meclis Başkanı Binali Yıldırım ve oğulları tarafından açılan  tazminat davasının ardından, Pelin Ünker'e bir dava daha açıldı. İstanbul Anadolu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülecek davanın duruşması 27 Aralık'ta gerçekleşecek. Pelin Ünker, yeni davaya ilişkin, “Binali Yıldırım'ın avukatı 6 Eylül’de görülen tazminat davası sırasında ceza davası da açtıklarını ifade etmişti. Hakim de bunun üzerine ceza davası sonuçlanıncaya dek tazminat davasını süresiz ertelemişti. Dolayısıyla bekliyorduk. Ama önce tazminat davası açıp sonra neden ceza davası da açtılar bilmiyorum” diye konuştu.

CEZA DAVALARININ SONUCU BEKLENECEKTİ

500 bin liralık tazminat talebiyle ilgili karar için ceza davalarının sonucunun beklenmesine karar verilen davada (6 Eylül) “Görülen dava manevi tazminat davası olup, aynı yayın ile ilgili şikayetler üzerine açılmış davalar ve başlatılan soruşturmalar mevcuttur. HMK 165/1 maddesi gereğince dosyanın duruşmadan çekilmesine, ceza davalarının sonuçlarının beklenmesine karar verildi” denilmişti.

NE OLMUŞTU?

380 gazetecinin yer aldığı Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ), geçen yıl off-shore hesapları üzerinden 'vergi cenneti' olarak bilinen bölgelerde mali imkânlardan yararlanarak vergiden kaçınan şirket ve isimleri gösteren Panama Belgeleri'nin ardından dünyanın en güçlü ve zenginlerinin yatırımlarına ilişkin gizli bilgileri ‘Paradise Papers’ (Cennet Bahçeleri) adıyla 2017'de kamuoyuna açıkladı.

Paradise Papers olarak adlandırılan, off-shore hizmet sağlayıcıları Appleby ve Asiaciti ile 19 farklı yargı alanındaki kayıtlardan oluşan 13.4 milyon belge arasından Başbakan Binali Yıldırım'ın oğulları Erkam Yıldırım ve Bülent Yıldırım'ın şirketlerinin de olduğu iddia edildi. (MEDYA SERVİSİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

CHP’li Gürer: Elektrik ve doğal gaz zammını geri alacak mısınız?

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa