05 Kasım 2018 12:24

AFP: ABD ve SGD Türkiye sınırında ortak devriye yaptı

Türkiye’nin Menbiç’e obüs atışlarının ardından ABD ve SGD’nin Türkiye sınırında ortak devriye yaptığı belirtildi.

Ekran görüntüsü ANHA'nın yayınladığı videodan alınmıştır.

Paylaş

Fransız haber ajansı AFP, ABD askerlerinin Türkiye-Suriye sınırında yer alan ve Suriye Demokratik Güçleri'nin (SGD) denetiminde bulunan Derbesiye köyünde devriye yaptığını bildirdi.

AFP'nin muhabiri, üzerlerinde ABD bayraklı üniformalar bulunan askerleri taşıyan üç zırhlı aracın Pazar günü köye gittiğini belirtti. Muhabir, araçlarda da ABD bayrağı bulunduğunu aktardı. AFP, devriyeden olduğunu belirttiği fotoğraflar da paylaştı.

Türkiye, SGD'nin ana gövdesini oluşturan YPG'yi (Halk Savunma Birlikleri) 'terör örgütü' olarak değerlendiriyor.

ABD, OBÜS ATIŞI SONRASI TEPKİ GÖSTERDİ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan geçen hafta yaptığı açıklamada, Suriye'nin kuzeyinde yeni bir operasyon başlatabileceklerinin sinyalini vermişti.

Erdoğan, “Fırat'ın doğusundaki terör yapılanmasını da çökerteceğiz. Planımızı programımızı da yaptık. Geçtiğimiz günlerde buna da başladık. Yakında terör örgütünün tepesine ineceğiz. Bir gece ansızın gelebiliriz” diye konuşmuştu.

Geçen hafta Türk Silahlı Kuvvetleri, Suriye'nin kuzeyindeki bazı noktalara obüs atışı gerçekleştirmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Robert Palladino bunun ardından, “Suriye'nin kuzeybatısında ABD askeri personeli de o bölgedeyken gerçekleştirilen tek taraflı saldırılardan büyük kaygı duyuyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Savunma Bakanı Hulusi Akar ise geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD ve Türk güçlerinin Suriye'nin kuzeyindeki Menbiç kentinde ortak devriyeye başladıklarını belirtmişti.

ORTAK DEVRİYENİN VİDEOSU YAYIMLANDI

AFP'ye konuşan SGD sözcüsü Mustafa Bali ise “Amaç, Türkiye'yi saldırganlığını sonlandırmaya çağırmak” dedi.

BBC İzleme Servisi'nin aktardığına göre, SGD'ye yakın haber ajansı ANHA da, ABD askerleri ve SGD üyelerinin birlikte devriye yaptıklarını gösterdiğini belirttiği bir video yayımladı. Konuyla ilgili Türkiye'den henüz resmi bir açıklama yapılmadı. (DIŞ HABERLER)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

‘Çukuralan altın madeninde yeni suçlara izin verilmemeli’

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa