04 Kasım 2018 20:19

Hollanda’da AB’nin göç politikaları protesto edildi

Avrupa Birliği’nin mülteci ve göçmen karşıtı politikaları Hollanda’nın Lahey kentinde Uluslararası Adalet Divanı önünde protesto edildi.

Fotoğraf: Abdullah Aşıran/AA

Paylaş

Hollanda’nın Lahey kentinde Uluslararası Adalet Divanı önünde toplanan çok sayıda kişi, Avrupa Birliği’nin (AB) mülteci ve göçmen karşıtı politikalarını protesto etti

Anti-Faşişt Eylem (AFA) adlı sivil toplum hareketi tarafından organize edilen protestoya, ülkede kamplarda kalan mültecilerle birlikte çok sayıda kişi katıldı.

Önceki gün Uluslararası Adalet Divanı (UAD) önünde yapılan eylemde, “Hiçbir insan kaçak değil”, “Mültecilere kapımız açık” ve “Herkes özgür olana kadar hiç kimse özgür değil” yazılı pankartlar açtı. “Dünya herkesin”, “sınırları açın”, “sınıra hayır, ulusalcılığa hayır, sürgünü durdur” ve “mültecilere kapımız açık” sloganları atan göstericiler, Langen Beestenmarkt sokağındaki çocuk parkına yürüdü.

MÜLTECİLER DE EYLEME KATILDI

Protesto gösterisinde yapılan konuşmada, ülkelerinden savaş nedeniyle gelmek zorunda kalan mülteciler ve çocukların, güvenli olmayan ülkelere geri gönderilmesinin insanlık dışı olduğu mesajı verilirken, özellikle çocuklar için bu konuda farklı bir yasanın getirilmesi çağrısında bulunuldu. Avrupa’da mültecilere kapanan sınırların açılması gerektiğini belirtilen eylemde, bu yüzden mültecilerin gemilerle AB’ye gelmeye çalıştığı ve Akdeniz’in, ölümler yüzünden savaş alanına döndüğüne dikkat çekildi. Eyleme katılan bazı mülteci çocuklar, protestoyu organize eden ve gösteriye katılanlara desteklerinden dolayı teşekkür etti.

Çok sayıda polisin görev aldığı eylemde, bir grup aşırı sağcının yapmak istediği ırkçı gösteri ise polis tarafından engellenirken, aralarından bir kişi kimlik kartı yanında olmadığı gerekçesi ile gözaltına alındı. (LaheyAA)

Reklam
ÖNCEKİ HABER

AİHM, tutuklu eski vekiller için karar aşamasında

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa