04 Kasım 2018 19:48

Kars'ta köylüler yeni yerleşim yeri tamamlanmadan göç ettirildiler

Kars Barajı nedeniyle köyleri boşaltılan Boğazköy köyü ile Susuz ilçesine bağlı Çamçavuş köyü halkı yeni yerleşim yeri tamamlanmadan göç ettirildi.

Fotoğraf: MA

Paylaş

Kars merkeze bağlı Boğazköy köyü ile Susuz ilçesine bağlı Çamçavuş köyü, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yapılan Kars Barajı nedeniyle boşaltıldı. Köylülere gösterilen yeni yerleşim yerinde ise evler ve altyapı tamamlanmış durumda değil. Köylüler ise mağdur durumdayız diyerek tepki gösterdi.

DSİ: KÖYÜ BOŞALTIN

 Mezopotamya Ajansı’ndan Adnan Bilen’in haberine göre; 2010 yılında ihalesi yapılarak 2011 yılında inşaatına başlanan baraj için köylülerin arazileri kamulaştırıldı. Devlet Su İşleri (DSİ), 2018 yılı içerisinde barajın tamamlanması ile birlikte Boğazköy ve Çamçavuş köylülerine ihtarname göndererek köyleri boşaltmalarını istedi. DSİ 24. Bölge Müdürlüğü tarafından yerleri kamulaştırılan köylülere gönderilen yazıda şu ifadeler yer aldı; “D.S.İ. 24. Bölge Müdürlüğü tarafından yerleri kamulaştırılan, İlimiz Merkez Boğazköy Köyü ile Susuz İlçesi Çamçavuş Köyü’nün eski yerleşim yerlerinin baraj suyu altında kalacağı, bu nedenle, en kısa zamanda köy tüzel kişiliğinden arsa satın alınıp, konutlarının inşaatlarına başlamaları yönünde 26.07.2018 tarihindeki yazımızla, söz konusu köyler İl Müdürlüğümüzce defaten uyarılmıştır.”

HİÇBİR ALT YAPI YOK

Uyarı yazısının ardından baraj kapakları kapatılırken, su seviyesinin yükselmesi üzerine köylüler köyü terk etmek zorunda kalarak devletin kendilerine gösterdiği barajın hemen karşısındaki alana yerleşti. Hiçbir altyapısı, elektriği, suyu olmayan alana yerleşen köylülerin bir bölümü kendi imkanları ile ev yapmaya başlarken, bir bölümü ise “Kendi evini yapana yardım” metoduyla bankalara yönlendirilerek borçlandırıldı. Köylüler ayrıca yeni yerleştikleri yerde de aldıkları arazi kadar borçlandırıldı.

‘MAĞDUR DURUMDAYIZ’

Çamçavuş köyü sakinlerinden Binnet Pelen, “Yeni yerleştiğimiz alanın hiçbir altyapısı yapılmadan oradaki elektrik ve suyumuzu kesip bizi buraya taşınmaya mecbur bıraktılar. Altyapı, su hiçbir şey yapılmadan bizi buraya gönderdiler. Bir ay önce elektrik verdiler ama su, altyapı, kanalizasyon yok. Biz valiye giderek bir ay müsaade istedik ama bize bir ay bile müsaade etmediler. Hemen köyü boşaltınca çok zor durumda kaldık” dedi.

Köylülerden Halit Menel, “Bana verilen para tek odalı bir eve bile yetmedi, köylülerden borç aldım ve tek odalı bir ev yaptım.  Şimdi yaptığım bu borcu nasıl ödeyeyim” dedi.

Köylülerden Ayfer Ucungan ise “Bizi adeta buraya sürgün ettiler. Madem köy baraj suyu altında kalacaktı o zaman taşındığımız bu köyün altyapısını ve tüm ihtiyaçlarını karşılasalardı da sonra bizi çıkarsalardı” dedi.

Figen Ucungan da “Evlerimizi yaptıktan sonra bizi köyden çıkarmalarını istedik ama kabul etmediler. Bizi köyden çıkarıp bu çadırlara, ahırlara mahkum ettiler. Şu an hiçbir şeyimiz yok. Kış geldi hala ev yapmadık. Kar, kış soğuk geldi ve çok mağdur durumdayız” dedi.

Yaptığı ahırın bir bölümünde kendisi, diğer bölümünde ise hayvanları kalan Mühendis Menal, yaşadıklarını şöyle dile getirdi; Ben ahırın bir bölümünde yatağımı kurdum ve hayvanlarla ahırda kalıyorum. Gelirimiz yok, maaş yok. Perişan, aç ve susuz kaldık. Eski köyde geçimizi sağlıyorduk ama burada yapamayacak durama geldik.” (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Suriyeli Kürt partilerden Şam’a çağrı

SONRAKİ HABER

Sudan'ın eski devlet başkanı Ömer el Beşir, yolsuzluk suçundan hüküm giydi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa