04 Kasım 2018 13:53

Samsun'da ekonomi paneli: Hoşnutsuzluk, arayışı artıracaktır

Samsun'da Arzu Çerkezoğlu, Bülent Falakaoğlu ve Özgür Öztürk’ün katılımıyla 'ekonomik kriz ve demokrasi mücadelesi' konulu panel düzenlendi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Samsun’da dün düzenlenen ‘ekonomik kriz ve demokrasi mücadelesi’ konulu panelde krize karşı emekçilerin ortak mücadeleyi büyütmesi vurgusu yapıldı. Panele DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Evrensel Gazetesi Ekonomi Yazarı Bülent Falakaoğlu ve Akademisyen Özgür Öztürk konuşmacı olarak katıldı.

'İLK İŞ BÖLÜNMÜŞLÜĞÜ ORTADAN KALDIRMAK'

Akademisyen Özgür Öztürk, toplumun üçte ikisinin işçi ve emekçi olduğunu ancak örgütsüz ve parçalanmış durumda bulunduklarını söyledi. İşçi sınıfının, talepleri etrafında birleşerek ortak bir mücadeleye yönelmesi gerektiğini vurgulayan Öztürk, “İlk işimiz bölünmüşlüğü ortadan kaldırmak ve ortak bir mücadeleyi örgütlemektir. Bunun için somut adımlar atarak kararlı ve ısrarlı çalışmalar yürütmek gerekir” dedi.

'SOMUT ADIMLAR ATILMALI'

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ise “Bizler gelen faturalarda, her gün yapılan zamlarda, düşük ücretlerde, işten atmalarda, güvencesiz çalıştırma biçimlerinde, artan borçlarımızda krizi yaşıyoruz” dedi.

“Krizin faturasını ödemeyeceksek bir mücadele programı yapıp hayata geçirmeliyiz” diyen Çerkezoğlu şöyle devam etti:

“Somut adımlar atılmalıdır. Asgari ücret insanca yaşanacak seviye yükseltilsin, işsizliğin bu kadar yüksek olduğu bir ortamda toplu işten çıkarmalar yasaklansın. İşsizlik fonu işçilere kullanılsın, vergi adaleti sağlansın. Asgari ücretten vergi alınmasın, az kazanandan az çok kazanından çok vergi alınsın. Elektrik, su, doğalgaz, ulaşıma yapılan zamlar geri alınsın.”

‘KRİZİN BAŞINDAYIZ ARAYIŞ ARTACAK’

Evrensel Ekonomi Yazarı Bülent Falakaoğlu, konuşmasında krizin kişisel ya da taktiksel tutumlarla açıklanamayacağını söyledi. Ülkemizde asıl krizin yeni başladığını, bundan sonra yoksulluğun, işsizliğin, enflasyonun ve borçların katlanarak artmaya devam edeceğini belirten Falakaoğlu şunları ifade etti:

“Krizi sadece yönetenlerin niyetleri ve politik hamleleri ile değerlendiremeyiz. Yönetenler yaptıkları her şeyi bilinçli olarak yapıyor. Krizler sömürü sistemi ile kurulan bağımlı ilişkilerin zorunlu sonuçlarıdır. AKP iktidarı en üstteki sermaye kesimini ve en alttaki yoksul kesimlerin memnun ederek sürekli iktidarda kalmanın hesaplarını yaptı. Bunun için de en alttakileri sosyal yardımları ve sosyal hizmetleri sunarak onların desteğini aldı. En büyük sermayedarları ve onların altındaki orta ölçekli sermaye gruplarının destekleyerek palazlandırdı. Kamu ihaleleri ve özelleştirmeler yoluyla yandaş sermaye oluşturdu. Bunu yaparken bir yandan sömürü arttı. Bir yandan da hazineyi boşaldı. Parası olmayanlara bile kredilerle borçlandırarak tüketime yöneltti. Bu kesimde zenginlik hissi yarattı. İktidar bu ortamı yaratırken ABD, Avrupa, Rusya ve Arap ülkelerinden bol bol para alarak ülkeyi borç batağına sürükledi. Şimdi ise dışarıdan akan paralar kesildi ülkedeki üretimle hazinedeki bütçeyle borçlar arasında uçurumlar oluştu. Ülke ekonomisi çıkmaza girdi. AKP iktidarı 3 yıllık programla zenginlere dağıttığı rantı ve yoksullara verdiği sosyal yardımları azaltacağını ifade etti. İşçi ve emekçilere ise daha az ücretle daha çok çalışmayı, daha zor yaşam koşullarını vaat ediyor. Bu da önümüzdeki dönemde AKP’nin yedeklediği emekçi halk kesimlerindeki hoşnutsuzluğu, arayışı artıracaktır.”

MAKRO MARKET ÇALIŞANLARI SAMSUN’DA DA EYLEMDE

İşten atılan Makro Market çalışanları adına söz alan bir işçi, “Hukuksuz bir şekilde ihbar ve kıdem tazminatlarımız ödenmedi. Makro marketlerin Türkiye çapında işten attığı işçi sayısının 6 bin 500. Ülkenin her yerinde olduğu gibi Samsun’da da her Pazar günü Cumhuriyet meydanında eylemler yapacağız” dedi. (Samsun/EVRENSEL)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

Bakan Pekcan: 6 bin 399 üründe haksız fiyat artışı tespit ettik

SONRAKİ HABER

ABD’nin İran yaptırımlarının ikinci adımı başlıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...