04 Kasım 2018 18:36

Bakan Pekcan: 6 bin 399 üründe haksız fiyat artışı tespit ettik

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 366 firmanın 6 bin 399 ürününde haksız fiyat artışı tespit ettiklerini aktardı.

Fotoğraf: Fatih Kurt/AA

Paylaş

366 firmanın 6 bin 399 ürününde haksız fiyat artışı tespit ettiklerini belirten Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Hemen ceza kesmiyoruz, kendilerinden savunma istiyoruz. Savunma, kurul tarafından inceleniyor, haksız bulunursa ceza uyguluyoruz" dedi. Pekcan, yeni hal yasasıyla da Yap işlet devret (YİD) modeline geçmek istediklerini söyledi.

'SERBEST PİYASA EKONOMİSİNE İNANIYORUM'

Ticaret Bakanlığı’nda bir araya geldiği ekonomi muhabirlerine, bakanlığın faaliyetlerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Pekcan, “Alo 175’e 48 bin civarında şikayet geldi. Şu ana kadar biz 5 bin 743 firmadan 81 bin 666 ürün denetledik ve 366 firmanın 6 bin 399 ürününde haksız fiyat artışı tespit ettik” dedi.

Firmaları "rahatsız etmeden", halktan gelen şikayetleri değerlendirerek denetlemelerde bulunduklarını anlatan Pekcan, “Hemen ceza kesmiyoruz, kendilerinden savunma istiyoruz. Savunma, kurul tarafından inceleniyor, haksız bulunursa ceza uyguluyoruz. İncelemeler halen devam ediyor, süreç işliyor. İş dünyasından gelen biri olarak serbest piyasa ekonomisine inanıyorum ama bu süreçte buna ihtiyaç vardı. Sonra inşallah her şey biraz daha yoluna girince, onu da kaldıracağız” dedi.

'EXİMBANK'I ANADOLU'YA YAYACAĞIZ'

Pekcan, yeni “Türkiye Ticaret Merkezleri (TTM)” açmayı planladıklarını da belirterek, şunları kaydetti:

“Mevcut yapısıyla değil, onları biraz revize etmeyi planlıyoruz. Yeni TTM’lerde de bölge ve talep odaklı çalışmalar yaptık. Nerelerde, hangi ürünlerde daha çok talep var, bu yöndeki çalışmalarımız devam ediyor. Turquality Projesi’nin etki analizini inceledim, gerçekten başarılı bir proje. Bunu da daha çok yeni firmalara açacağız. Eskilere ‘Teşekkür ediyoruz, siz büyüdünüz, artık kendi ayaklarınızın üzerinde duruyorsunuz’ deme vakti ama onlar da yeni pazarlara girerse onların da yanındayız. Daha çok firmamızın yararlanabileceği bir sistemi getirmeye çalışıyoruz. Bir taraftan da ihracatı artırabilmek için bunun esnafa, KOBİ’lere yaygınlaştırılması yönünde eğitimler veriyoruz. TOBB ile ortak ihracat destek merkezleri kuruyoruz. İllerde KOBİ’lere, esnafa ihracat eğitimleri vereceğiz. Eximbank’ın 12 şubesi oldu. İlk aşamada onu 20’ye çıkararak Anadolu’ya yayacağız.”

Pekcan, gelecek dönemde ihracat desteklerine online başvuru alma ve onaylama sürecini başlatacakları bildirdi.

Ticaret Bakanı, yeni ‘hal yasası’ taslağı ile ilgili açıklamalarda da bulundu. Yap işlet devret (YİD) modeline geçmek istediklerini kaydeden Pekcan “Burası profesyonel bir şirket tarafından yönetilsin istiyoruz” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Reklam
Reklamsız Evrensel için abone ol
ÖNCEKİ HABER

İzmir Büyükşehir Belediyesinden 'sır' olan tablolar Sayıştay raporunda

SONRAKİ HABER

Samsun'da ekonomi paneli: Hoşnutsuzluk, arayışı artıracaktır

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa
Evrensel Ege Sayfaları
EVRENSEL EGE

Ege'den daha fazla haber, röportaj, mektup, analiz ve köşe yazısı...