03 Kasım 2018 19:30

Panel: Sermayenin değil, halkın ihtiyacını gözeten yerel yönetim

Mimarlar Odası tarafından ‘Kriz Koşullarında Yerel Yönetimler Kentleşme ve Demokrasi’ paneli düzenlendi.

Fotoğraf: Evrensel

Paylaş

Eylem NAZLIER
İstanbul

Mimarlar Odası tarafından Kozyatağı Kültür Merkezi’nde ‘Kriz Koşullarında Yerel Yönetimler Kentleşme ve Demokrasi’ başlıklı sempozyum düzenlendi. Sempozyuma Meslek Odaları temsilcileri, akademisyenler, yerel yöneticiler ve uzmanların katıldı. 

Sempozyumda kentsel yerleşimlerden kırsal yerleşimlere kadar mahalli idarelerde yaşanan değişim ve gelişmelerin; toplumsal, ekonomik ve sosyal yaşama, kent ve mimarlık mesleğine etkileri konuşuldu. 

‘YAPILARIN BÜYÜKLÜĞÜ İLE ÖVÜNEN BİR YÖNETİM ’ 

Sempozyumda ilk olarak konuşan Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Başkanı Esin Köymen seçimlerinden sonra tümden değişen siyasi iktidar ve idari atmosferde yerel yönetim seçimlerine gidildiğini belirterek; “Artık Cumhurbaşkanı kararnameleriyle idare edilen bir ülke haline geldik” dedi. Kentlerin ve kırsal alanların tepeden inme kararlarla yönetildiğine dikkat çeken Köymen, “Planlamadan, imar mevzuatına, yönetmeliklere ve hatta ruhsat vermeye kadar tüm sürecin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından işletilebildiği bir ortamda yerel yönetimlerde yetkilerin ne kadar daraltıldığını görmek mümkün. Bilimi dışlayan, yapıların büyüklüğü ile övünen bu anlayış mega projeleriyle övünmeyi devam ediyor. Siyasi irade yerel yönetimler üzerindeki baskısı kayyım atamalarla da göstermiştir. Kentlerdeki gelişmelerin insan odaklı doğa ve kültürel değerlere saygılı çağdaş yaşam koşullarına uygun olmasını öngören yerel yöneticilerin gelmesi gerek” diyerek sözlerine son verdi. 

‘KENTSEL DÖNÜŞÜM ADI ALTINDA YAĞMA

Mimarlar Odası Genel Başkanı Eyüp Muhcu, 31 Mart 2019’da yapılacak seçimlerin tarihsel bir önemi olduğunu vurgulayarak, “Yerel seçimlerle, kentlerin toplum adına sahibi olan yerel yönetimler yeniden belirlenecek. Seçim süreci mimarlığın toplumla buluşması, kentlilik bilincinin geliştirilmesi ve bu çerçevede, kent suçları, hatalı yatırım kararları, planlama süreçleri vb konularda çalışmalar yapılmasına olanak sağlamaktadır. Seçimlerde yağma ve otoriter anlayıştan yana olanlar teşhir edilmesi ve demokratik yerelleşme ve sağlıklı kentleşme anlayışlarının teşvik edilmesi kamusal sorumluluklarımız arasında yer almaktadır. Başta hükümet yatırım ve uygulamalarında olmak üzere yerel yönetimlerde, devlet kurumlarının bütününde ‘kamu ve toplum yararını merkeze alan’ bir anlayış yerine sermayenin ihtiyaçlarına yanıt veren bir yaklaşımı hiçbir dönemde olmadığı ölçüde benimseyen bir yaklaşımın öne çıktığını görmekteyiz. Bu anlayış ne yazık ki kentleri ‘rantın ve sermayenin ihtiyaçlarının maksimize edildiği’ mekanlar olarak görmektedir. Ülke toprakları kentsel dönüşüm adı altında yağma alanı ilan edilmiştir” diye konuştu. 

‘YEREL YÖNETİMLER HALKIN İHTİYACINA GÖRE ŞEKİLLENMELİ’

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ise 16 yıllık iktidarı boyunca AKP’nin tek adam rejimini egemen kılabilmek için toplumun tüm kurumlarını baskı altına almaya çalışan politikalar uyguladığını vurgulayarak “Yerel yönetim politikaları tek adamın keyfine göre değil, halkın ihtiyaçlarına göre şekillendirilmelidir. 31 Mart’ta yapılacak seçimler önemlidir. Biz Mühendis ve mimarlar içinde önemlidir. Bilime tekniğe aykırı gördüğümüz her türlü uygulamaya dava açıyoruz. Ama ne yazık ki Türkiye’de hukukun uyguladığı kararlara uyulmuyor. Yerel yönetimlerin sorunlarını merkezi sorunlardan ayrı tutmamak gerekir. Son 16 yılda AKP’li belediyeler çıkar tezgahı gibi çalışıyor. Kamu kaynakları talan ediliyor, yağmalanıyor. Kültürel, tarihi mirasımız peşkeş çekiliyor. Bizim bu noktada verdiğimiz mücadele önemli. Kente ait tüm kararlar belirli sermaye grupları tarafından değil de belediyeler tarafından halka ve meslek odalarına danışılarak alınmalı. Çıkar çevrelerin söyledikleri değil de toplumun söyledikleri dikkate alınmalı. Halkçı, toplumcu belediyecilik anlayışı benimseyen adaylar adayımız olacaktır. 

‘ORTAK MÜCADELE ALANI YARATMALIYIZ’

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, muhalif Belediye Başkanı olarak yaptıklarını sıralayarak şunları söyledi: “Çok şey yapmak mümkün. Meslek odalarıyla toplantılar yaptık, projeler çıkardık. Belediye başkanın görevi halkın yararına projeler hayata geçirmek. Ortak mücadele ortamı yarattığımız zaman inanın çok güçlüyüz.”

Konuşmaların ardından üç oturum altında forum düzenlendi.

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Erdoğan: Trump 'Halkbank konusunda talimat vereceğim' dedi

SONRAKİ HABER

Urfa'daki 20. Zırhlı Tugay Komutanlığında patlama: 5 asker yaralandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa