18 Eylül 2012 19:11

Eğitimde dört dörtlük eziyet

4+4+4’le birlikte ilköğretim okullarının imam hatiplerle birleştirilmesi tam bir kargaşayı ortaya çıkarttı. Bir yanda aynı çatı altında görülen eğitimin tam bir kardeşliği getireceğini savunan veliler, öte yanda çocuklarına aşılanacak dini eğitimden endişe duyan veliler.Denizli’de Merkez Orta Okulunda 5.sınıfa giden

Eğitimde dört dörtlük eziyet

Paylaş
Eren Saran / Uğur Ökdemir

Denizli’de Merkez Orta Okulunda 5.sınıfa giden kızı Dilruba ile okul bahçesinde ders saatini bekleyen veli Alev Satılmış yeni uygulamayla her şeyin karıştığını belirterek, “Niye böyle yaptılar halen anlam veremedim. Kızım daha önce başka bir okulda okuyordu bu sistemle okulu değişti. Şimdi Merkez Orta okuluna yerleştirildi. Yeni bir okul yeni bir ortam hiçbir şey bilmiyoruz o yüzden 5. Sınıfa giden kızımı ilk gününde yalnız bırakmamak için sabahtan beri okul bahçesinde bekliyorum” dedi.

HEYECANIM YARIM KALDI

5.sınıf öğrencisi Nilgün Baykara okulun ilk gününde çok heyecanlı olduğunu ama heyecanın okulun çok karışık durumda olmasından dolayı yarım kaldığını belirterek, “Ne oldugunu anlamadım, okulumuzun bir bölümü imam hatip olmuş bunu bu sabah öğrendim, keşke olmasaydı. Çünkü arkadaşlarımız arasında sıkıntı olacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Sistemi olumlu bulmadığının altını çizen 4. sınıf velisi Ayşe Duman, “Okulları iç içe yapacaklarına ayrı ayrı yapsalardı daha iyi olurdu. Bu durumda çocukların kafalarında bir çelişki yaratacaklar, aynı okulda iki farklı okul, farklı model. Bu sistemi değişmeden önce velilere danışılmalıydı” dedi.

Kendisinin de imam hatip mezunu olduğunu söyleyen 5.Sınıf Velisi Gülşen Şen, “ Bu yeni sistem bence çok güzel oldu, bu tam bir özgürlüğün göstergesi. Kimse kimseyi yadırgamasın herkesi kapsayacak bir eğitim sistemi olduğunu düşünüyorum. Orta okul kısmı için memnunum ama ilk okul kısmı için tereddütlerim var. Beş buçuk yaş çok erken bence” dedi. Eğitimin paralı olmasına karşı olduğunu düşünen Şen “Herkesin devlet okullarında eşit ve aynı düzeyde eğitim alması taraftarıyım” diye belirtti.
Sistemin kendisi için dört dörtlük bir eziyet olduğunu belirten 2 Sınıf Velisi Uğur Gülbahar  “Bir okulda bir anda üç tane farklı okul oldu. Gel de bu işin içinden çık. Ne nedir bir türlü anlayamadık, okulda kimse bir şey bilmiyor. Özellikle okulda imam hatipe karşıyım. Onca boş arazi var oralara gidip yapsınlar okul içinde okul mu olurmuş?” dedi. (Denizli/EVRENSEL)

ÖNCEKİ HABER

Erdoğan-Özel görüşmesi başladı

SONRAKİ HABER

Kılıçdaroğlu'ya yumruk atan Osman Sarıgün, AKP'den ihraç ediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa