03 Kasım 2018 12:25

Minareden ‘ayı’ uyarısı: Ormana tek başınıza gitmeyin

Trabzon Şalpazarı’da halkı tedirgin eden ayı saldırılarına karşı minareden halka uyarı yapıldı.

Fotoğraf: DHA

Paylaş

Trabzon'un Şalpazarı ilçesinde son günlerde artan ayı saldırıları vatandaşları tedirgin etti. Mahalleye inen ayılar, arı kovanlarına, büyük ve küçükbaş hayvanlara saldırırken, tarım ürünlerine zarar veriyor. Ayı saldırılarına karşı köy camisinin hoparlöründen uyarı anonsları yapıldı.

Doğu Karadeniz'de, bazı illerde yapılan yaban hayatı envanter çalışması sırasında sayılarında önceki yıllara oranla artış olduğu belirlenen ayılar, halkı tedirgin etmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde Trabzon'un Şalpazarı ilçesi Gökçeköy Mahallesi'nde köy merasında otlatılan Ali Komut'a ait büyükbaş sürüsüne saldıran ve 2 hayvanının ölümüne neden olan ayılar, yöre sakinlerine de korku dolu anlar yaşatıyor.

Ayı saldırılarına karşı mahalle muhtarlığı harekete geçip, cami hoparlörlerinden uyarı anonsları yaptırmaya başladı. Camiden 'Artan ayı saldırılarından dolayı ormanlara tek başınıza gitmeyiniz, çoluk çocuğunuzu tek başlarına ormanlara salmayınız' diye uyarı anonsları yapılan mahallede, yöre sakinleri korku ve endişelendiklerini belirtti, sorunlarının giderilmesi için de yetkililerden yardım istedi.

‘DEVLET AYILARA SAHİP ÇIKIYOR’

Sürüsüne saldıran ayıların hayvanlarını telef ettiğini belirten yöre sakini Ali Komut, “Ayılar, gündüz vakti merada otlayan sürümüze denk geldi ve sığırlarımıza saldırdı. Ayılara devlet sahip çıkıyor. Ayılar, her yıl evlerimizin kapılarını kırıyor. Yetkililer artık buna çare bulsun, ayılar artık insanlara saldırmaya başladı” dedi.

Ayı saldırılarının her geçen gün arttığını kaydeden Maksut Çolak da, insanların tedirginlik yaşadıklarını söyledi. Çolak, “Ayılar artık bize saldırmaya başladı. Devlet bunlara bir çare bulsun” diye konuştu.

‘AYI VAR DİYE KÖYÜMÜZÜ TERK EDECEK DEĞİLİZ’

Gökçeköy Mahallesi muhtarı Turan Köse ise camilerden anons ettirip önlem aldıklarını anlattı. Köse, “Köyümüzde ayı saldırısı var. Burası orman köyüdür. Av yasağı olduğu için ayılara dokunamıyoruz. Camilerden anons ettiriyoruz insanlar dikkatli olsun diye. Köyümüzde ayı var diye burayı terk edecek değiliz” diyerek yetkililerden yardım istedi.

Ayıların kapıları kırdığını dile getiren Halime Küçük, “Evde yatarken bile 'içeri ayı girer' diye korkudan uyuyamıyoruz. Kilit üstüne kilit vurduk. Ayı nereden çıkacak belli değil. Tarlada tek başımıza duramıyoruz” dedi.

Fatma Güler ise, “Allah ayıya rast getirmesin adamı. Buralarda gündüz dolaşabiliyoruz ama akşamları buradan geçmek mümkün değil” şeklinde konuştu.

PROFESÖR: AYILAR DOKUNULMAZLIK KAZANDI

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Orman Fakültesi Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Şağdan Başkaya ise, ayıların bölgede popülasyonunun arttığını kaydederek şöyle dedi:

“Eskiden olduğundan daha fazla ayı var doğada. Bunu arazide yaptığımız her çalışmada görüyoruz. Ayıların devlet eli ile avlattırılması lazım. Ayılar Türkiye'de dokunulmazlık kazandı. Artık ormanların yanı sıra köyleri de ele geçirdiler. Dünyaya bakıldığı zaman ayı ölümlerinde ilk sırayı alıyoruz.” (DHA)

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası: Lösemi’nin tedavi şansı yüzde 80

SONRAKİ HABER

Balçova'da kadın hakları tartışıldı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa