02 Kasım 2018 18:15
Son Güncellenme Tarihi: 03 Kasım 2018 14:00

Eski savcı Ferhat Sarıkaya gözaltında

Şemdinli'de Umut Kitapevi'ne yapılan bombalı saldırının iddianamesi hazırlayan eski savcı Ferhat Sarıkaya gözaltına alındı.

Arşiv | Fotoğraf: BMN Network/Flickr (CC BY-2.0)

Paylaş

HSK tarafından meslekten ihraç edilen eski savcı Ferhat Sarıkaya, Ankara TEM Şube ekiplerince gözaltına alındı.

Hakimler ve Savcılar Kurulunca (HSK) dün meslekten ihraç edilen eski savcı Ferhat Sarıkaya, Ankara Terörle Mücadele (TEM) Şubesi ekiplerince gözaltına alındı.

Alınan bilgiye göre, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, eski savcı Ferhat Sarıkaya hakkında gözaltına alınması talimatı verildi.

Bunun üzerine harekete geçen Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Sarıkaya'yı akşam saatlerinde Çankaya'daki evinde gözaltına aldı.

Sarıkaya, ifadesi alınmak üzere TEM Şube Müdürlüğüne getirildi. Sarıkaya'nın emniyetteki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

HSK 2. Dairesi, açığa alınan savcı Ferhat Sarıkaya ile 15 Temmuz darbe girişiminden sonra firari olan Adil Öksüz'ü serbest bırakan hakimler Köksal Çelik ve Çetin Sönmez'i dün meslekten ihraç etmişti.

Ferhat Sarıkaya Şemdinli’de Umut Kitapevi'ne yapılan bombalı saldırının iddianamesi hazırlayan dönemin Van Savcısıydı. 

FERHAT SARIKAYA KİMDİR?

Ferhat Sarıkaya'nın adı ilk olarak 2005'te dönemin Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Aşkın hakkında "tarihi eser kaçakçılığı" ve "çete kurmak" suçlamasıyla hazırladığı iddianameyle duydu. Sarıkaya'nın yürüttüğü bu soruşturmada, üniversitenin Genel Sekreter Yardımcısı Enver Arpalı da gözaltına alındı. Tutuklanan Arpalı, 13 Kasım 2005'te intihar etti, Rektör Prof. Dr. Aşkın ise yargılandığı davada beraat etti.

Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde Umut Kitabevi'nin, 9 Ekim 2005'te bombalanması sonucu 2 kişi hayatını kaybetmiş dönemin Van Savcısı Sarıkaya, "Şemdinli iddianamesi"ni hazırlamıştı. Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt hakkında "Diyarbakır 7. Kolordu Komutanı olduğu dönemde suç işlemek için çete kurmak" suçlamaları yer almıştı.

HSYK, Sarıkaya'yı 2006 yılında meslekten ihraç etti. Ancak Anayasa değişikliğine ilişkin 2010'da yapılan referandumla hakim ve savcılara mesleğe dönüş yolu açıldı. Ferhat Sarıkaya, 2011'de mesleğe yeniden kabul edildi ve Ankara Cumhuriyet Savcılığına atandı.

15 Temmuz'un ardından Sarıkaya, bu kez itirafçı olarak kamuoyunun gündemini meşgul etti.

Şemdinli iddianamesine Yaşar Büyükanıt'ın adını, cemaatçi hakim ve polis müdürünün isteğiyle eklediğini söyleyen Sarıkaya, "Meslekten ihracımdan sonra hakim İlhan Kaya, 'Hocaefendi böyle bir kahraman çıkmış, kendisine ve ailesine ölünceye kadar bakılacak, bu da size bir vasiyetimdir dediğini' söyledi. Anlattığına göre Fetullah Gülen cemaati benim bütün ihtiyaçlarımı giderecek, aileme bakacak ve benimle ilgilenecekti. Açığa alındığım dönem boyunca bütün maaşımı almış gibi mali hiçbir kaybım olmadan hayatıma devam ettim." şeklinde ifade vermişti.

Bu itirafların ardından Sarıkaya hakkında HSYK'ya suç duyurusunda bulunuldu, meslekte kalmasının sakıncalı olacağı iddia edildi.

Suç duyurularını ele alan HSYK tarafından Sarıkaya hakkında soruşturma başlatıldı. HSYK 2. Dairesince, 24 Ağustos 2016'da hakkındaki soruşturma tamamlanana kadar Sarıkaya'nın geçici olarak meslekten uzaklaştırılmasına karar verilmişti. 

ADİL ÖKSÜZ'Ü BIRAKAN HAKİMLERE DE İHRAÇ

HSK 2. Dairesi ayrıca, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra firari olan sanık Adil Öksüz'ü serbest bırakan hakimler Köksal Çelik ve Çetin Sönmez'in meslekten ihracına karar verdi. 

15 Temmuz'un ardından 16 Temmuz sabahı Ankara'daki Akıncı Üssü yakınlarında yakalanan Adil Öksüz, 18 Temmuz'da getirildiği Sincan Batı Adliyesi'nde hakim Köksal Çelik tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Yılmaz'ın karara itirazını da Asliye Ceza Hakimi Çetin Sönmez, delil yetersizliğinden reddetmiş, Öksüz 21 dakika kaldığı Sincan'daki adliyeden çıkarak kaçmıştı.

Hakim Çetin Sönmez, "silahlı terör örgütüne üyelik" suçundan yargılandığı davada 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. 

Reklam
Reklam
ÖNCEKİ HABER

Tutuklu İnşaat-İş yöneticilerinden Evrensel’e teşekkür

SONRAKİ HABER

BDDK'nın yetkileri Merkez Bankası'na devrediliyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa